Bezkofeinová káva Natur Decaf uspěla u dTestu

Naše káva se v roce 2022 zúčastnila nezávislého testu spotřebitelské organizace dTest. Cílem testu bylo zjistit jak se to má s kvalitou bezkofeinových káv na českém trhu. Jak naše káva dopadla?

~ ~ ~

Definice bezkofeinové kávy ~ Testované parametry a dosažené výsledky ~ Proces dekofeinizace a vliv na kvalitu

~ ~ ~

Definice bezkofeinové kávy

Prvně je vhodné si bezkofeinovou kávu definovat. Jelikož je Česko členem Evropské unie, vztahuje se na místní definici bezkofeinové kávy legislativa EU. Ta stanovuje, že bezkofeinová káva musí mít podíl kofeinu v zrnu menší než 0,1%.

Zda se jedná o kávu arabica či robusta, to na toto kritérium nemá vliv. Aby tedy káva mohla být považována za bezkofeinovou kávu, je nutné aby byla splněna podmínka maximálního množství podílu kofeinu v zrnu.

Bezkofeinová káva Natur Decaf je zbavená kofeinu do té míry, že podíl kofeinu v zrnu je na úrovni 0,03%. Díky tomu tato káva splňuje nejen pravidla pro trh Evropské unie, ale splnila by i mnohem přísnější podmínky pro prodej na trhu USA, kde maximální možný podíl kofeinu v zrnu kávy arabica činí 0,04%.

Testované parametry

dtest_C-Cafe_200_cDTest se zaměřil na testování několika parametrů, mezi nimi

  • obsah kofeinu,
  • nežádoucí kontaminace, a
  • obsah kofeinu ve výrobku

Z hlediska obsahu kofeinu naše káva měla nejmenší množství kofeinu z testovacích káv. Kofeinu v zrnku kávy Natur Decaf bylo použe 0,03%.

Co se týče kategorie nežádoucí kontaminace, v kávě jsme vyšli se známkou "velmi dobře" s procentním ohodnocením 96%. Taktéž nebyly nalezeny žádné pesticidy.

V porovnání s ostatními testovanými bezkofeinovými kávami na českém trhu jsme vyšli zdaleka nejlépe co se týče obsahu kofeinu ve výrobku. Káva Natur Decaf v sobě měla pouhých 277mg kofeinu na kg kávy, zatímco druhá nejlépe ohodnocená káva z tohoto hlediska měla množství kofeinu téměř dvojnásobné. 

Proces dekofeinizace a vliv na kvalitu

Sejít se musí obojí ~ kvalitní káva a šetrný proces dekofeinizace.

Pokud se nekvalitní káva zbavuje kofeinu kvalitním či šetrným způsobem dekofeinizace, samozřjemě ji to příliš na chuti nepřidá. Pokud bychom naopak kvalitní kávu zbavovali kofeinu nešetrným způsobem, přijdeme při dekofeinizaci o její bohatý chuťový profil.

V našem případě se naštěstí sešla úžasná káva z Kolumbie s jemnou a šetrnou přírodní dekofeinizací, a vznikla z toho dTestem oceněná bezkofeinová káva Natur Decaf

Bezkofeinova_zrnkova_kava_Natur_Decaf_co