Jak správně napěnit mléko: Jde to i bez parní trysky?

Jak_spravne_napenit_mleko_3

Nemáte automatický kávovar s mléčným programem, nebo prostě jen preferujete vlastní přípravu mléka: Ať už s parní tryskou, nebo bez? Mrkněte, jak napěnit mléko na dokonalé cappuccino, latte, flat white a další kávové speciality.

Dobrá zpráva pro alergiky a odpůrce laktózy

Pro přípravu zdaleka nemusíte použít jen klasické kravské mléko. Výborně chutná i mandlové, sójové nebo ovesné mléko. Na přípravě se ve většině případů nic nemění, jen si ohlídejte, že máte rostlinné mléko dobře přecezené. S dokonalým latte art sice nepočítejte, ale zase si pochutnáte i ve veganské variantě.

Vybírejte tučnější mléko v bio kvalitě

Upřednostněte čerstvé mléko od farmářů, které prošlo šetrnou pasterizací. Nejlépe chutná plnotučná varianta. Můžete ji poznat podle tučnější zátky na povrchu. Ta rozhodně není na škodu. Naopak ji zamíchejte před přípravou do mléka, ať o tuk a dobrou chuť nepřijdete. Obsah tuku v mléce by měl být zhruba 3,5 až 5 %.

Pozor: Nehomogenizovaná mléka hůře pění. Nemusíte se jim vyhýbat, jen s tím počítejte.

Díky tuku mikropěna dobře drží

Vaším cílem je připravit mikropěnu s co nejdelší trvanlivostí. K tomu vám pomohou právě bílkoviny z tuku. Bílkoviny se při přípravě navazují na bublinky vzduchu, a díky tomu bude konzistence vaší mikropěny perfektní. 

Jak_spravne_napenit_mleko_1

Pára: Volba baristů i milovníků domácí kávy

Baristé k přípravě dokonalé mléčné pěny používají páru. Jen s ní dosáhnete mikropěny v pravém slova smyslu. Automatické kávovary to zařídí za vás. Opravdoví mistři a milovníci latte art pak ručně pracují s parní tryskou.

Mléčný systém automatických kávovarů vtahuje rovnou vzduch do mléka, zatímco jej napařuje, aby se ohřálo. Pění a zahřívá tedy současně. V tomto přípravě nemusíte víc řešit.

#produkty#/espresso-smesi/

Použití mléčného programu u automatických kávovarů představuje nejrychlejší a nejsnazší způsob, jak na výborné domácí cappuccino nebo latte.

  1. Umístěte hadičku na mléko do hrnku nebo rovnou balení mléka. Dbejte na to, aby byla co nejvíce ponořená.
  2. Ujistěte se, že máte k dispozici dostatek mléka pro daný nápoj. U cappuccina to může být až 160 ml.
  3. Stiskněte na kávovaru příslušný program: Buď rovnou pro cappuccino, latte či flat white, nebo připravte espresso a napěněné mléko zvlášť.

Jak napěnit mléko bez parní trysky?

Ruční pěnič mléka

Umožní připravit mléčnou pěnu pomocí stlačovacího systému. Jde o nejrychlejší a také cenově nejdostupnější variantu přípravy bez kávovaru.  Pěnit můžete studené i teplé mléko. S mikropěnou však rozhodně nepočítejte.

  1. Připravte si kávu, jak jste zvyklí.
  2. Opatrně ji dolijte napěněným mlékem.

Tyčový elektrický šlehač

Například prostřednictvím tyčového elektrického šlehače. Vyrábí ho třeba Tescoma a pořídíte ho za částku kolem 300 Kč. K provozu vám většinou postačí běžné baterie, nepotřebujete zásuvku. Existují i dražší ruční šlehače za cenu kolem 1 000 Kč, které se výsledkem hodně blíží mikropěně vyrobené parou.

Elektrický pěnič mléka

Za tento spotřebič zaplatíte kolem 900 Kč. Zvládá ale mléko šlehat za studena i tepla a také mléko jen ohřát pro přípravu jiných typů nápojů.

Umění latte art chce trochu praxe

Tady už se nebavíme o jen tak ledajakém šlehání. Chce to mít šikovný kávovar se šlehací tryskou a nerezovou konvičku. Musíte vědět, jak ji správně naklánět a umět poznat, kdy už je pěna tak akorát. Jinak dosáhnete i s profesionální tryskou jen ohřátého mléka, případně pěnu přepálíte. 

Jak_spravne_napenit_mleko_2

Ale nebojte, umění latte art si osvojí každý. Stačí zajít na profesionální kurz nebo zkoušet a zkoušet třeba podle YouTube, kde najdete spoustu tutoriálů.

Učíte se s parní tryskou pákového kávovaru? Tady je pár základních tipů

Pokud nenecháváte přípravu na automatickém kávovaru, ale chcete se naučit přípravu jako baristé, osvojte si práci s parní tryskou. Bude to chtít chvilku cviku.

  • Napařujte mléko na 60 až 65 stupňů Celsia, tedy zhruba do doby, co udržíte konvičku na mléko v ruce.
  • Doba napařování a provzdušňování se liší podle použitého stroje, budete muset trochu zkoušet.
  • Vyhněte se agresivnímu provzdušňování. Správný zvuk připomíná přerušované trhání papíru. 
  • Trubičku zcela ponořte do mléka a spusťte páru, poté snižte konvici, dokud neuslyšíte zvuk trhání papíru = šetrného provzdušňování.

Jakou přípravu napěného mléka volíte vy a jak vám to jde? Napište nám třeba na Facebooku.