Káva do kávovaru
Chcete si doma nebo v kanceláři vychutnat kávu stejně dobrou jako ve vyhlášené kavárně? Vyberte si čerstvou kávu od Café Montaña, která se hodína přípravu v kávovaru. Kávu pražíme a ručně balíme každý den v Hradci Králové tak, aby se k vám dostala nejpozději do 7 dní od upražení. Každá káva má své unikátní vlastnosti, které určují její výslednou chuť. Jak ale vybrat do kávovaru tu správnou kávu?
Nejprodávanější
Výběr kávy záleží hlavně na vašich chuťových preferencích. Otázka tedy zní – preferujete spíše jemnější kávy, kde nebude v chuti znát kyselost, anebo máte raději ovocitější kávy a kyselosti se nebojíte? Případně hledáte něco mezi tím? Přečtěte si, jak vybrat tu správnou kávu do kávovaru.
Profil pražení kávy
Profil pražení hraje jednu z hlavních roli ve výsledné chuti kávy. Velmi zjednodušeně řečeno, čím méně (světleji) je káva pražená, tím spíše bude kyselejší a zároveň v ní ucítíte více ovocných podtónů. A naopak čím více (tmavěji) je káva upražená, tím bude její chuť více do hořka. Obecně lze tedy říci, že při hledání optimálního profilu pražení balancujeme mezi hořkostí a aciditou.
Pro přípravu kávy v kávovaru doporučujeme používat kávová zrna upražená na střední profil pražení, kdy káva dosahuje svého chuťového potenciálu i bohatosti a balancuje aciditu a hořkost někde uprostřed obou chuťových protipólů.
Jen pohledový profil pražení však neprozradí vše. Káva z té samé země může na první pohled působit světleji pražená než jiná. Odstín zrn určuje i její zpracování, nikoli jen jiný profil pražení. Například zrnka naší kávy San Agustín strávila v pražicím bubnu podobnou dobu jako zrnka bezkofeinové kávy Natur Decaf. Obě kávy přitom mají na první pohled znatelně odlišný odstín. V tomto případě je to dáno přírodní metodou dekofeinizace zrnek kávy bez kofeinu Natur Decaf.
Původ kávy
Původ kávy je pro výslednou chuť stejně tak určující jako profil pražení. Kávy z určitých oblastí totiž mívají výraznější projev, zvláště pak při přípravě v kávovaru.
Kávy z některých regionů mají predispozice k vyšší aciditě. Například u afrických káv lze očekávat více ovocité chuťové profily s mírnou kyselinkou. U kolumbijských káv se zpravidla dočkáte bohatého těla, a oproti africkým kávám, mírně nižší acidity. U brazilských káv lze pak očekávat chuťový projev méně výrazný, a proto i naprosto minimální aciditu. Naše brazilská káva Fazenda Sertao je toho důkazem ~ třebaže v její chuti ucítíte tóny oříšků a mléčné čokolády, zachovává si téměř nulovou kyselost.
Jak je to možné? Samozřejmě to není dáno hranicemi vytyčenými na mapě. Spíš nadmořskou výškou farem a jejich podložím. V Kolumbii se totiž všechny farmy rozprostírají po horských pásech plných minerálního podloží. Naopak brazilské kávy se pěstují na rovných pláních v nadmořských výškách i o kilometr nižších.
Odrůdy kávovníku a zpracování zrn
Toto už je taková vyšší dívčí, do které se ne každý milovník kávy propije. Oproti profilu pražení a původu kávy mají tyto informace podstatně menší význam. Zpravidla se totiž ta samá metoda zpracování zrn v určité oblasti používá ne pro změnu chuti, ale spíš z nutnosti.
Kávové třešně se například těžko budou zpracovávat mokrou metodou v oblastech Afriky, kde je vody málo. Stejně tak nedává smysl pěstovat kávovník vyšlechtěný pro nižší nadmořskou výšku ve vysokohorských oblastech Kolumbie. Obojí je sice možné, ale nedává to jiný smysl než jako zajímavý exces.
Tyto informace jsou nicméně zajímavé a my je u každé z našich káv uvádíme. Pokud byste do informací o kávě chtěli proniknout ještě více, podívejte se například na náš článek odrůdy arabiky nebo metody zpracování kávy.
Časté dotazy ohledně kávy do kávovaru
Pokud hledáte do kávovaru kávu 100% arabica, která není kyselá, doporučujeme vybírat z našich čerstvě pražených brazilských káv anebo z káv z Hondurasu. Arabiky z obou států mají nejnižší aciditu.
Pokud se nebojíte kávy robusta a mírné hořkosti v chuti, rozhodně doporučujeme kávu Fuerte Espresso složenou z výběrových káv arabica a robusta. V chuti nebude acidita naprosto žádná.
Hodně vám napoví země původu kávy a profil pražení. Zjednodušeně lze tvrdit, že kávy pěstované v nižších nadmořských výškách (např. kávy z Brazílie) mají nízkou aciditu, a kávy pěstované ve vyšších nadmořských výškách (např. kávy z Kolumbie) mají aciditu vyšší.
Profil pražení je pro výslednou chuť taktéž klíčový. Na přípravu v kávovaru doporučujeme kávy pražené na střední profil.
Ano, to rozhodně lze. Na přípravu v kávovaru doporučujeme zkusit naší bezkofeinovou zrnkovou kávu Natur Decaf oceněnou značkou kvality dTest. Káva je v chuti příjemně nasládlá díky unikátnímu způsobu dekofeinizace pomocí přírodního rozpouštědla z cukrové třtiny.
Takhle jednoduché to není. Robusta má poněkud pošramocenou pověst, jelikož většina levných káv je robusta. To ale neznamená, že každá robusta je špatné kvality.
V naší pražírně se věnujeme především pražení káv arabica, nicméně do směsi Fuerte Espresso využíváme i kvalitní robustu, která kávu zbaví jakékoli kyselosti. Pokud tedy v kávě hledáte především hořké tóny a minimální kyselost, doporučujeme sáhnout po směsi arabiky a robusty.
Pokud vám naopak ovocitost v kávě nevadí, určitě bychom vám doporučili zvolit některou z našich káv 100% arabica.
Kávu pražíme v Hradci Králové každý den, pro zajištění maximální čerstvosti. Po upražení necháváme kávu jeden až dva dny takzvaně vydechnout. Garantujeme nicméně, že od nás neodejde káva starší než 7 dní od upražení.