Zrnková káva
Káva arabica je jemná, přitom velmi chuťově bohatá a má plné aroma. Není proto náhoda, že je to nejoblíbenější odrůda kávy mezi kávovými gurmány celého světa. A to jak ve své klasické podobě, tak i jako bezkofeinová káva. Arabica nicméně není jedna a ta samá, a i 100% arabica může mít stovky různých chutí. Jak se v chutích arabiky vyznat?
Nejprodávanější
Na původu kávy a profilu pražení záleží
Naprosto určující vlastností pro výslednou chuť kávy je původ a profil pražení.
Kávy pocházející z vyšších nadmořských výšek jsou chuťově výraznější, ovocitější a při některých metodách přípravy kávy (například silné espresso či ristretto) i kyselejší. Kávy, které mají původ v nižších nadmořských výškách ~ například brazilské kávy či káva z Hondurasu ~ mají méně výrazný projev a nepřekvapí vás kyselinkou ani při přípravě espressa.
Druhým podstatným faktorem je profil pražení. Světlejší profil je vhodnější na alternativní způsoby přípravy kávy, tmavší profil pak tam, kde nevadí vyšší hořkost a menší chuťová rozmanitost. Střední profil pražení, který používáme u nás, je vhodný prakticky pro jakoukoli přípravu od kávovaru po dripper. Pokud by vás pražení kávy zajímalo více dopodrobna, mrkněte na náš článek o pražení.
Odrůdy kávovníku arabica
Káva arabica není jen jedna jediná. Arabica se dále člení na různé odrůdy, z nichž některé vznikly přírodní mutací, jiné za pomoci člověka, a jedná se o tzv. hybridní odrůdy.
Proč docházelo k mutacím kávovníku arabica? Mezi hlavní kultivace arabiky důvody patří:
- boj proti škůdcům ~ například v Kolumbii se lze setkat s odrůdou Castillo, která byla vyšlechtěna člověkem (nejedná se tedy o divokou přírodní mutaci) za účelem boje proti rzi která napadala listy kávovníku. Díky tomu není potřeba používat postřiky proti škůdcům, neboť nejen rostlina samotná je proti nim odolná, ale i větší než 30% zastoupení odrůdy na farmě zamezuje rozšiřování tohoto škůdce i na jiné odrůdy kávovníku;
- zvýšení výnosnosti úrody ~ některé odrůdy kávy arabica mají podstatně vyšší výnosnost kávových zrn než jiné. K tomu dochází jak zásahem člověka při kultivaci, tak přírodními mutacemi, kdy se jednoduše rozšířila ta odrůda, která více plodila.
Odrůd kávy arabica je dnes spousta, mezi nejrozšířenější pak patří Caturra, Bourbon, Geisha, Yellow Bourbon, Pacamara, Castillo, a další. Kdybyste se o nich chtěli dočíst více, mrkněte na článek Odrůdy arabiky.
Jak se liší káva arabica a robusta
Káva arabica a robusta se od sebe liší mnohým. Arabica má bohatší chuťové profily, robusta má zase více kofeinu, arabica obsahuje více cukru, robusta je pak méně náročná na pěstování. Pokud by vás zajímaly rozdíly obou druhů káv trochu podrobněji, přečtěte si náš článek Arabica versus robusta.
Historie kávy arabica
Nakonec si povíme ještě o kávové historii. Rostlina kávovníku má původ v lesích na jihozápadě Etiopie. Legenda tvrdí, že kávu jako první ochutnala neposedná koza etiopského pastevce. Metodou pokus omyl se zjistilo, že když se kávová třešeň opraží, je pro člověka lépe stravitelná. A tak vznikl základ kávové kultury v arabském světě (odtud také pramení název arabica).
Z Etiopie putoval kávovník do Jemenu, kde došlo k další kultivaci. Káva platila za velmi cenné tajemství, které se nemělo dostat mezi zbytek světa. Zatímco v Evropě se problém s pitnou vodou řešil pitím alkoholu (neboť u něj nehrozila otrava), v Arábii se díky kávovníku problém s pitnou vodou řešil převařením vody a následnou přípravou kávy. Není tedy divu, že většina vědeckých poznatků toho času pochází právě z arabského světa.
Kávovník se dařilo utajovat dlouhou dobu, nicméně nic není na věky. Nakonec se dostal i do Evropy. Jako první si dovezli sazenici kávovníku arabica do svých botanických zahrad v roce 1706 Holanďané. Z vděku za výhodné mírové podmínky pro Holandsko vyplývající z Utrechtského míru, za který se zasloužila především Francie, obdaroval starosta holandského města Utrecht v roce 1714 sazenicí kávovníku arabica francouzského krále Ludvíka XIV.
Od toho momentu se pak kávovník rychle rozšiřuje i do zbytku světa. Holandsko i Francie byly již v té době koloniálními velmocemi a zasloužily se proto rychle o rozšíření kávovníku do zbytku světa. Káva arabica se tak postupně dostává do Indie, do Brazílie, na ostrov Bourbon (dnes známý jako Reunion), a postupně dále do Kolumbie, Peru či zpět do pevninské Afriky, odkud před několika staletími také vzešel.
Časté dotazy ohledně kávy 100% arabica
Káva arabica a robusta se od sebe liší mnohým. Hlavní rozdíly jsou následující
- arabica má bohatší chuťové profily ~ chuť arabiky je velmi rozmanitá a jazyk gurmána v ní rozpozná podtóny od čokolády až po grapefruit,
- robusta má více kofeinu ~ a sice podstatně více kofeinu ~ oproti 1,2 až 1,5 % kofeinu v zrnu u arabiky má v sobě robusta 2,2 až 2,7 % kofeinu na zrnko kávy,
- arabica obsahuje více cukru ~ pokud ale držíte dietu, nemusíte se děsit, vyšší podíl cukru se projevuje především ve vyšší chuťové rozmanitosti,
- robusta je méně náročná na pěstování ~ robusta roste rychleji (první sklizeň již po 2 až 3 letech), více plodí a rostliny lépe odolávají škůdcům.
Ano, kávu vám rádi nameleme. Podívejte se na nabídku mletých káv arabica z naší pražírny. Kávu meleme vždy až těsně před expedicí objednávky.
Kávu pražíme v Hradci Králové každý den, pro zajištění maximální čerstvosti. Po upražení necháváme kávu jeden až dva dny takzvaně vydechnout. Garantujeme, že od nás neodejde káva starší než 7 dní od upražení.
Ano, pražíme vynikající kávu bez kofeinu Natur Decaf, která uspěla v nezávislém srovnání u organizace dTest a získala díky tomu prestižní ocenění Značka kvality.
Tato bezkofeinová káva je dostupná jako zrnková bezkofeinová káva i jako mletá bezkofeinová káva.
Takhle jednoduché to není. Robusta má poněkud pošramocenou pověst, jelikož většina levných káv je robusta. To ale neznamená že každá robusta je špatné kvality.
V naší pražírně se věnujeme především pražení káv arabica, nicméně do směsi Fuerte Espresso využíváme i kvalitní robustu, která kávu zbaví jakékoli kyselosti. Pokud tedy v kávě hledáte především hořké tóny a minimální kyselost, doporučujeme sáhnout po směsi arabiky a robusty.
Pokud hledáte co nejbohatší chuťový zážitek, doporučujeme zůstat u kávy 100% arabica.