Metody zpracování kávy: Washed, natural a honey

Honey metoda zpracování kávy

Přemýšleli nad šálkem kávy, jak se z kávových třešní stanou zrna, která putují do pražírny? Existuje několik způsobů, kterými se káva zpracovává. V tomto článku se podíváme na základní metody zpracování, se kterými se můžete setkat, a na čem závisí jejich volba.

Mezi sklizní kávy a upražením kávy proběhne ještě spousta procesů. A jedním z nich je získání kávových zrn z kávové třešně a jejich vysušení na optimální hodnotu, která zajistí bezpečné uskladnění i převoz. Volba té nejvhodnější metody závisí na více faktorech, a to zejména na tom, z jaké pěstitelské oblasti káva pochází a jaké je v dané oblasti počasí.

Od kávové třešně k zrnu

Kávová zrna rostou na kávovníku uvnitř kávové třešně. Jak úvodní nákres napovídá, počet kávových zrn v kávové třešni lze vypočítat pomocí rovnice 1 kávová třešeň = 2 kávová zrna. Výjimku tvoří pouze tzv. perlová zrna neboli peaberry, kdy v kávové třešni jedno zrno zakrní a druhé zrno tak zaplní celou třešeň.

Kávová rovnice

V článku se podíváme na to, jak dostat kávová zrna z kávové třešně a přitom zajistit, aby nedošlo k jejich poškození či znehodnocení kvality. Metody jsou odlišné, cíl ale mají stejný –  získání kávových zrn z kávových třešní a zajištění jejich vysušení na správnou vlhkost.

TIP: Víte, kdy se bezkofeinová káva zbavuje kofeinu? Je to před jejím zpracováním jednou z níže uvedených metod, anebo po ní? Přečtěte si o procesu dekofeinizace kávy a zjistěte odpověď.

Mokrá metoda zpracování kávy (washed)

Metoda washed, které se česky říká mokrá nebo promytá metoda, je ta nejčastěji používaná a obecně se používá na ta nejkvalitnější kávu. Káva zpracovaná mokrou metodou má podstatně čistější, a tím i bohatší, chuť.

Promytá metoda snižuje podíl lidské práce, je však náročnější na strojové vybavení i spotřebu vody, nelze ji tak provádět v sušších oblastech. Výhodou této metody je, defektní zrna se při promývání odplaví a nedostanou se do pražírny.

  1. Celý proces mokrou metodou začíná po strojovém zbavení kávové třešně dužiny, v momentě, kdy jsou kávová zrna obalena pouze slupkou, které se říká pergamen. 
  2. Kávová zrna zbavená dužiny se ponoří do vodních lázní, kde se nechají 18 až 48 hodin fermentovat, přičemž délka fermentace se odvíjí mimo jiné od kvality kávy a teploty vody. Díky fermentaci si mikroorganismy v kávovém zrnu vytvoří enzymy, které postupně zbaví zrno pergamenu.
  3. Po fermentaci putují zrna do přemývacího kanálu, kde se ze zrn odstraní poslední zbytky dužiny a následně je připravena k šetrnému sušení. U sušení kávových zrn lze lehce celou sklizeň znehodnotit a pro farmáře je to jedna z nejdůležitějších části procesu zpracování kávy. Sušení probíhá buďto na slunci anebo v případě větších producentů i pomocí mechanizovaných sušiček, kdy pomocí pohyblivé střechy dochází k hlídání dokonalého rovnoměrného vysušení sklizně v průběhu celého dne.   

      Proces sušení kávy

  4. Po vysušení kávových zrn na optimální vlhkost cca 11,5 %, která zajistí že kávová zrna přežijí bez jakékoli újmy další transport do zemí určení a následné uskladnění, putují kávová zrna dále do světa.
Se zpracováním kávy mokrou metodou se často setkáte u kvalitních kolumbijských káv. Kávy z tohoto regionu mají výraznou chuť a bohaté tělo. Určitě doporučujeme ochutnat některé kolumbijské kávy z naší pražírny, která pro vás pražíme každý den v Hradci Králové a dostanou se k vám díky tomu zaručeně čerstvé.

#produkty#/kolumbijska-kava/

Suchá metoda zpracování kávy (natural)

Suchá metoda neboli natural je nejstarší metoda zpracování kávy a nejčastěji se s ní setkáte u káv z Etiopie a Brazílie. Tato metoda se používá především v suchých oblastech, kde je špatný přístup k vodě. Taktéž, dáno délkou celého procesu, je ideální, aby v daných lokalitách příliš nepršelo, protože to vyžaduje další bezpečností mechanismy, aby zrna v průběhu sušení nenavlhla. V případě suché metody zpracování kávy záleží v hodně velké míře na detailech při sušení, neboť při tomto procesu se snadno znehodnotí celá sklizeň.

  1. U suché metody se kávová třešeň nezbavuje dužiny, ale proces sušení začíná s celou třešní tak, jak je sklizena. Kávové třešně se položí na sušící stoly či terasy.

    Suchá metoda zpracování kávy

  2. Po dobu dvou až šesti týdnů (záleží na vlhkosti vzduchu, nadmořské výšce, míře srážek, teplotě vzduchu atd.), se za stálého dohledu a pravidelného otáčení kávové třešně suší.
  3. Po dostatečném usušení se kávové třešně zbaví dužiny a následně i pergamenu.
  4. Stejně jako u předchozí metody, i tady je žádoucí míra vlhkosti zrna cca 11,5 %.

Suchá metoda zpracování kávy

U suché metody do chuti zrna prostoupí i látky z dužiny, což se projevuje větší sladkostí a plnou ovocnou chutí. Pokud se však dobře nevytřídí nekvalitní třešně, můžete v chuti ucítit i náznak alkoholu.

Honey metoda zpracování kávy

Honey metoda, taktéž zvaná semi-washed, kombinuje předchozí dvě metody: je méně náročná na spotřebu vody než mokrá metoda a zároveň není tak riskantní na proces sušení jako suchá metoda.

  1. Proces zpracování kávy u honey metody začíná zbavením kávové třešně vnější části dužiny. Kávová zrna jsou tak stále obalena ve vnitřní, lepkavou částí dužiny.
  2. Takto upravená zrna se nechají krátkou dobu fermentovat.
  3. Zrna se dále suší na slunci. Proces sušení není oproti suché metodě tak riskantní, neboť díky odstranění vnější části dužiny je podstatně menší riziko vzniku plísní.

    Honey metoda zpracování kávy

  4. Sušení končí v momentě, kdy zrna dosahují optimální vlhkosti 11,5 %.

Název honey vznikl podle toho, že během sušení dužina na zrnu měkne a lepí jako med. Díky tomu dává kávě specifickou chuť, která má svěžest po mokré metodě, ale zároveň sladkou chuť po suché metodě. Tato lahodná a jemná chuť z ní dělá jednu z nejoblíbenějších káv naší produkce. Ochutnat ji můžete například u naší výběrové kávy Fazenda Sertão z brazilské farmy.