🎉Tento týden slavíme 5 let od první dodávky kolumbijské kávy do naší pražírny. Zadejte v košíku slevový kód "kolumbie10" a sleva 10% na veškerou kolumbijskou kávu bude vaše

Jak působí kofein na naše tělo

Jak_se_vyrabi_bezkofeinova_kava_

Diskuze o vlivu kofeinu na tělo se vedou už po desetiletí. Největší otázkou je káva a spánek: Jak to, že někteří lidé nemohou po kávě spát a jiným naopak pomáhá usnout? Odpovědi na tyto otázky hledá řada odborníků. Mezi ně patří i Michael Murdy, odborník na potraviny z UC Davis. O jídle a pití z vědecké perspektivy, ale srozumitelnou formou, píše na stránce RobustKitchen.com.

Proč patří káva z nejoblíbenějším nápojům na světě?

Hádáte správně. Díky kofeinu. Zatímco u perlivých limonád, alkoholu a ovocných džusů tržby mírně klesají, káva vykazuje trvale vysoká čísla.

V článku najdete vše potřebné o působení kofeinu na tělo, ale pamatujte, že každý organismus je jiný. A pokud máte jakékoli konkrétní obavy či otázky, poraďte se raději s lékařem.

TIP: Pokud kávu milujete nejen kvůli kofeinu, ale především kvůli její chuti, doporučujeme zkusit naší výběrovou bezkofeinovou kávu z Brazílie či z Kolumbie.
Proces dekofeinizace u obou našich bezkofeinových káv probíhá přírodní metodou, a káva tak má stále všechny své původní chuťové kvality.

Co kofein obsahuje a jak na něj reaguje naše tělo

Murdy píše ve svém loňském článku, že ačkoli je věda daleko, neumíme zatím na molekulární úrovni popsat konkrétní dopad všech složek kofeinu na lidské tělo. Je jich totiž spousta. 

Jisté však je, že kofein ovlivňuje tyto 3 složky v biochemii lidského organismu:

Adenosin

Odborně tzv. inhibiční neurotransmiter. Jeho molekuly spouštějí procesy, které zpomalují naše tělo.

Jakmile se během dne cítíte pomalejší a celkově méně akční, pravděpodobně máte vyšší hladiny adenosinu.

Jak se mění hladina adenosinu v těle během dne?

Po probuzení bývá nejnižší, proto jsme ráno ještě poměrně akční. Postupně stoupá a vrcholu dosahuje v noci. Ráno jsme tak bdělí a plní sil, zatímco večeř ospalí a nic se nám už nechce.

Adenosinové receptory

Rovněž zahajují procesy vedoucí ke zpomalení těla. Adenosin se naváže na adenosinové receptory a vysílá do mozku signály, které zklidňují neurologické děje v mozku. Jsou důležité pro relaxaci organismu.

Jak se mění hladiny těchto receptorů během dne?

Za normálních podmínek nijak zvlášť. Pokud ale do hry nevstoupí káva. O tom se dozvíte víc v tomto článku.

espresso_lungo

Kortizol

Jde o hormon vylučovaný především nadledvinami.

Zodpovídá za řadu fyziologických procesů včetně těch souvisejících s energií v těle.

Vyšší hladiny kortizolu vedou k nervozitě, stresu a poruchám soustředění.

Odborníci o kortizolu hovoří také jako o hormonu boje nebo útěku, tedy stresovém hormonu.

Jak se mění hladiny kortizolu během dne?

Na rozdíl od adenosinu kortizol stoupá ráno a postupně klesá během dne. Díky tomu se lépe soustředíme v pracovní době a v noci si naopak odpočineme.

Adenosin tak zjednodušeně zodpovídá za snížení energie v těle, zatímco kortizol za její zvýšení.


Působení těchto látek na tělo se v průběhu dne liší. Přečtěte si navazující článek Kdy pít kávu během dne abyste si kávou zbytečně nerozhazovali vaše vnitřní hodiny.