Kdy pít kávu během dne

Prekapavana_

Podíváme se na působení kávy na naše tělo v průběhu dne. Účinky kofeinu se totiž v různých denních hodinách liší jelikož je naše tělo různě energeticky rozpoložené - viz náš předchozí článek Jak působí kofein na naše tělo.

Káva pár hodin po probuzení

Vstali jste brzy ráno, protáhli si kosti, možná i dopřáli dobrou snídani? Tehdy je kortizol ve fázi poklesu a produkce adenosinu naopak pomalu roste, což spouští kaskádu zpomalovacích reakcí. Ano, naše tělo hned po ránu začíná odpočívat. A my mu to chceme trochu zkomplikovat. Vypijeme proto šálek kávy.

Co se stane po ranní kávě?

Hladiny klesajícího kortizolu vystřelí znovu vzhůru a vrátí nás do „továrního nastavení“, tedy odpočatého stavu, v jakém jsme se probudili.

Molekuly kofeinu budou navíc blokovat únavové účinky adenosinu a jeho receptorů. Začínáme tak svůj den v podstatě s plnou energií.

TIP: Různé části dne vybízejí i k přípravě různých druhů káv. Nic není vědecky dané, ale za nás ráno vyhrává překapávaná káva, kterou pak pomalu upíjíme až do předobědních hodin. Pro tento ranní kávový rituál jsme si vytvořili kávu Buendía po které se den opravdu stává lepším :)

Pití kávy během dne

Logicky to vypadá jako dobrý nápad. Jako další příval energie ve chvíli, kdy ji postupně ztrácíme. Ale ne vždycky. Existuje několik možných scénářů:

Varianta 1: Nepijete kávu denně a nejste na ní závislí

Tedy pravděpodobně ještě nemáte vypěstovanou toleranci na kofein. Pokaždé, když kávu vypijete, má na vás podobný účinek. Získáte příval energie, protože vaše tělo si ještě nevypěstovalo mechanismy, které by účinky kofeinu zpomalovaly.

Americano_2

Jak dlouho kofein působí? Déle, než si možná myslíte

Řekněme, že jste vypili velký šálek kávy. Po cca 5 h bude z těla pryč polovina kofeinu, druhá zůstává v organismu. Po dalších 5 h ubyde další půlka a zbývá ještě 25 %. Tedy kofein v těle zůstává dlouho a může vás držet ve střehu i v době, kdy už dávno chcete spát.

Varianta 2: Pijete několik šálků kávy denně, každý den

V tom případě si vaše tělo nejspíš vytvořilo mechanismy, které blokují trvalé účinky kofeinu.

Může za to opět adenosin a jeho receptory. Kofein v těle v podstatě soutěží s adesinosem o spojení s adenosinovými receptory, které velí mozku zpomalit. Pokud kofein zvítězí, hladina energie v těle neklesá tolik, jako když vyhraje chemicky podobný adenosin.

Pokud ale upíjíte kávu průběžně během dne, tělo začne produktovat víc adenosinových receptorů. Tím roste šance adenosinu na spojení a hladina energie klesá bez ohledu na množství přijatého kofeinu. Tělo zkrátka přišlo na způsob, jak dovolit adenosinu, aby správně fungoval.

Má to i světlou stránku: Nerušený spánek

Pravidelní pijáci kávy mohou v noci stále dobře spát, i když vypijí kávu o něco později během odpoledne. Jejich tělo v tom zkrátka už umí chodit.

Varianta 3: Pijete kávu denně a celý den, dokud vás v noci neunaví. 

Věřte, nebo ne, někoho káva přece jen unavuje. Pijí ji klidně ve dne i v noci, přesto spí jako miminko. Má to svůj důvod. Pravidelní pijáci kávy většinou chtějí zabránit poklesu energie. Nakonec ale boj prohrají.espresso_priprava

I když se může zdát, že je káva vypitá večer nebo v noci unavuje, ve skutečnosti jen obrovská koncentrace adenosinu zvítězila nad kofeinem.

V takovou chvíli už je jedno, kdy kávu pijete, adenosinových receptorů už je jednoduše příliš a vítězí bez ohledu na to, jak pozdě odpoledne kávu vypijete.

Zůstat produktivní celý den prostě nejde

Kdo by nechtěl? Ale adaptivní povaha mozku prostě nedovolí způsobit tělu tak velké škody. A to je dobře.

Kdy tedy pít kávu? Zkoušejte možnosti svého těla.

Zajímavost: Zatímco ráno je kofeinově slabší překapávaná káva ideální, během brzkého odpoledne bychom si s ní už ale energeticky nevystačili. Po obědě to tedy chce něco kofeinově intenzivnějšího - například espresso či lungo z výrazné espresso směsi.  

espresso_lungo

Každé tělo je jiné a vyplatí se zkoušet. Věda naznačuje, že káva je nejúčinnější, a zároveň nejméně škodí spánku, několik hodin po probuzení.

Co dělat, když už káva nefunguje tak dobře jako dřív

Tady opět platí, že čím víc kofeinu přijímáte, tím víc tělo produkuje adenosinových receptorů a adenosinu roste šance, že se s nimi spojí. Jak den postupuje, adenosin si nevyhnutelně najde cestu k volným receptorům a zahájí reakce spojené se zpomalením organismu.

Co tedy s tím? Snižte množství kávy, které denně vypijete. Počet adenosinových receptorů se sníží a vy si zase užijete stimulující účinky kofeinu. Ale dejte tomu čas. Do té doby si vychutnejte třeba naši bezkofeinovou kávu. Nepřijdete tak o svůj ranní rituál. 

TIP: Pokud bez kávy nemůžete žít ale reakce na kofein už vymizela, není třeba zoufat. Když na dva týdny nahradíte klasickou kávu některou z našich bezkofeinových káv, bude vaše tělo na kofein brzy reagovat zase jako dříve. A navíc, díky unikátnímu způsobu dekofeinizace na chuti ani nepoznáte že se jedná o bezkofein.