Od čeho se odvíjí cena kávy

Zelena_kava

Proč káva stojí, kolik stojí? Nahlédněte za oponu kávového světa a zjistěte, co všechno se odrazí na konečné ceně vašeho šálku. Pražírny kávy nakupují zelenou kávu, tu následně upraží, zabalí a expedují dál zákazníkům. Do finální ceny kávy se v největší míře promítají náklady na nákup zelené kávy, následně náklady na obalové materiály, na technologii výroby, zaměstnance a provozní prostory. V tomto článku zjistíte, od jakých faktorů se odvíjí cena zelené kávy, tedy nejpodstatnější položky v rozpočtech pražíren.

Zelená káva a její cena: Jak to funguje

Jak_prazime

Drobné pražírny se zpravidla zaměřují na pražení kvalitní výběrové kávy. Naopak obrovské pražírny, s jejichž kávou se zpravidla setkáte v supermarketech, praží méně kvalitní komoditní kávu. V obou případech se ale jedná o pražení zrn zelené kávy. 

Cena zelené kávy se odvíjí především od cen na burze. Káva arabica a káva robusta se mimochodem obchoduje odděleně. Tím pádem zdražení arabiky nutně neznamená, že bude zdražovat i robusta. Třebaže obvykle dochází ke zdražení obou hlavních odrůd souběžně. 

Mimo aktuální ceny kávy na burze pak do vstupní ceny kávy zasahuje i přeprava. Od roku 2020 například došlo ke zdražení kontejnerové přepravy ze zemí původu kávy do Evropy na dvojnásobek až trojnásobek.

Cena kávy na burze

Káva se na burzovních trzích obchoduje jako tzv. futures kontrakt. Takový kontrakt je z části obchodován pro zafixování ceny do budoucna (dnes se dohodnou ceny, za 6 měsíců bude doručena káva), z větší části se s těmito kontrakty obchoduje pro zisk na spekulaci cen

Pokud například obchodník očekává špatnou sklizeň, bude dnes nakupovat na burze kávu za dnešní ceny, neboť lze předpokládat že špatná úroda sníží nabídku kávy. A nižší nabídka se v rámci zákonů trhu projeví ve vyšší ceně. Kontrakt tak bude obchodník později schopen prodat za více peněz.

Výběrová versus burzovní cena

Pokud tedy pražírna nakupuje výběrovou kávu, v žádném případě ji nepořídí za burzovní ceny. Cena na burze slouží především jako podklad pro určení ceny. Cenu výběrové kávy určuje bodové ohodnocení dané kávy a dohodami mezi farmáři a obchodníky. Pokud se cena kávy arabica na burze zrovna zdvojnásobila, dojde i ke zdvojnásobení ceny dané výběrové kávy arabica

Co ovlivňuje cenu kávy na burze?

Už víme, že se cena kávy odvíjí především od cen kávových zrn na burze. To ale pouze posunulo otázku o krok dále: Co tedy určuje cenu kávy na burze?

Cena_kavy_arabica

V prvních lekcích ekonomie zjistíme, že cena je určena nabídkou a poptávkou, a platí to i u ceny kávy. Cena kávy na burze nicméně neodráží současnou nabídku a poptávku jako spíš tu očekávanou.

Nabídka kávy

Důvodů, proč očekávat větší či menší množství nabízené kávy, tedy prakticky důvodů, proč očekávat horší či lepší sklizeň, je několik:

  • nemoci – škůdci a nemoci napadající kávovník se projeví slabší sklizní, a tedy nižší nabídkou kávy na světových trzích;
  • počasí – v důsledku horšího počasí může dojít k horší sklizni kávy – tak tomu bylo například v roce 2021 u brazilské kávy – zdražení se pak netýká pouze brazilských káv, ale skrze vyšší cenu kávy arabica na burze ovlivní cenu všech káv;
  • zásoby kávy – ne vždy se celá sklizeň prodá a loňské zásoby tak mohou navýšit nabídku kávy navzdory horší úrodě;
  • produktivita práce – jaké množství kávy lze vyprodukovat, závisí i na množství investic v zemi původu;
  • geopolitika – v neposlední řadě i politická stabilita má podstatný vliv na cenu kávy.

IMG_0299

Pokud nabídka kávy klesne, zvýší se cena. Vyšší cena kávy naopak přiláká více producentů, kteří v delším horizontu svou nabídku opět zvýší, a tím i v konečném důsledku sníží cenu.

Poptávka po kávě

prazeni_kavy

V neposlední řadě pak do ceny mluví i poptávka po kávě. Čím vyšší je poptávka po kávě, tím vyšší je i cena kávy. A naopak. 

Čím více lidí po celém světě si na kávu navyká, tím vyšší je poptávka. Například jen v Číně se za posledních několik let poptávka po kávě zdvojnásobila

Pokud ale dochází ke zdražení kávy, některé zákazníky vyšší cena od nákupu odradí – například místo kávy začnou pít čaj. A tím poptávka začne opět klesat, a s ní i cena kávy.

Shrnutí: Cena kávy se odvíjí od nabídky a poptávky

Pokud lze očekávat, že kávy bude vyprodukováno méně, cena kávy se zvyšuje. Vyšší cena kávy přiláká více farmářů, ti vyprodukují více kávy, a to naopak cenu opět sníží. Pokud dojde k navýšení ceny, také část zákazníků to odradí, tím sníží poptávku po kávě a v konečném důsledku pak i cenu kávy. 

Ke všem těmto na sebe navazujícím reakcím ale dochází pomalu. Než se celý cyklus zkompletuje, může uběhnout i několik let. 

Také mnoho pražíren má kávu nakoupenou v předstihu a vyhýbají se díky tomu vyšším cenám zelené kávy.