Jak správně skladovat kávu, abyste si její chuť užili na maximum

Zrnkova_kava_Eno_Nuno

Kupujete si čerstvě praženou kávu a po chvíli její chuť není tak dobrá jako na začátku? Možná děláte jednu ze základních chyb při skladování. Jak tedy kávu (ne)skladovat?

Aby vám čerstvá zrnková káva vydržela co nejdéle a její chuť nedegradovala rychleji, než je nutné, musíte ji správně skladovat. Jak? Ve zkratce lze správné skladování kávy shrnout následovně: Mějte kávu vždy v uzavřeném obalu, mimo sluneční paprsky, v pokojové teplotě a bez přístupu vzduchu. V článku zjistíte, proč je to pro dobrou chuť kávy zásadní.

Může se káva zkazit?

Kávové zrno se nemůže jen tak lehce zkazit, myšleno v tom smyslu, aby z něj již nešlo bezpečně připravit kávu. Co se ale může změnit, a rozhodně se změní, je jeho chuť. Aby vám tedy investice do kvalitní kávy zbytečně rychle nedegradovala špatným skladováním, pojďme si blíže vysvětlit pravidla správného skladování pražené kávy.  

Kávomil Cornelis radí....

Radši než nakoupit desítky kilo kávy najednou a syslit si je pak rok v kredenci, doporučuju kupovat méně a častěji. My třeba kávu pražíme každý den a doprava je navíc na účet podniku už od 900 Kč. Věřte nevěřte, já proto kupuji každý měsíc raději jen pár půlkilovek. 

Kvalitní obal kávy jako naprostý základ 

Aby si káva zachovala co nejdéle svou nezaměnitelnou chuť a aroma, je důležité dávat pozor, aby byla pečlivě zabalená. Největší nepřítel čerstvé kávy je totiž vzduch, který způsobuje její oxidaci. 

Chlazeni_kavy 

Ideální uskladnění kávy je tedy ve vzduchotěsné nádobě, která co nejvíce zamezí přístupu vzduchu a tím pádem nedojde k oxidaci. Nejvhodnější jsou v tomto ohledu vakuové dózy. V případě, že kávu neskladujete nijak dlouho, obyčejná uzavíratelná dóza s dobře těsnícím víkem také postačí. 

Jak_prazime_c

Pokud kávu teprve kupujete, určitě dbejte na to, aby měl její obal jednosměrně propustný ventil ~ tedy aby vzduch mohl z kávy odcházet, ale nikoli vcházet dovnitř, neboť káva po upražení ještě nějakou dobu "vydechuje" oxid uhličitý. Pokud by ventil nebyl jednosměrný, káva by rychle degradovala. 

A jak je to se skladováním kávy v původním obalu? Pokud se jedná o znovuuzavíratelný obal s těsnícím zipem, je i takové skladování možné.

Kávy z Café Montaña balíme do speciálních třívrstvých obalů opatřených kvalitním jednosměrným ventilem. Takže za jejich kvalitu a čerstvost ručíme. 

Ideální teplota pro skladování kávy

Kávu skladujte ideálně při pokojové teplotě. Určitě ji neuchovávejte v blízkosti trouby, sporáku, rychlovarné konvice či topení, kvůli čemuž by mohlo docházet k výkyvům teploty, které kávě nesvědčí. Jediná výjimka, kdy má káva vysokou teplotu ráda, je při pražení, a o to už jsme se postarali u nás v pražírně.  

Do mrazáku nebo lednice nepatří

Panuje mýtus, že je kávu vhodné skladovat v lednici či dokonce v mrazáku. Tento mýtus však musíme vyvrátit. Takový způsob skladování kávy určitě není ideální, neboť může jednak načichnout jinými potravinami. Při rozmrazování může dojít k uvolňování vlhkosti, což vede k nenávratnému zničení chuti.

#produkty#/kava/

Chraňte kávu před světlem i vlhkostí

Kávovým zrnům nesvědčí nejen vzduch, ale také světlo a v neposlední řadě vlhkost. Pokud tedy nemáte neprůhlednou dózu pro uskladnění kávy, doporučujeme ji skladovat někde ve skříňce, spíži, či jakémkoli jiném temném místě u vás doma. 

Jak skladovat kávu po mletí

Po mletí káva rychleji ztrácí své výrazné aroma. Třebaže u nás naleznete také vynikající mleté kávy, pro nejlepší kávový zážitek rozhodně doporučujeme kávu vždy umlít ze zrn, a to až těsně před přípravou nápoje. Lahodná chuť výsledné kávy vám pak bude zaručenou odměnou. Jak na to se dočtete v naší sérii článků o přípravě kávy.

Kava_na_espresso

Pokud přeci jen dáváte přednost mleté kávě, dodržujte při jejím skladování stejné podmínky jako u kávy zrnkové, tedy zamezte přístupu vzduchu, světla i vlhkosti a uchovávejte ji v pokojové teplotě.

TIP: Nevíte si rady s výběrem té správné kávy do kávovaru? Rozhodně přečtěte naši krátkou příručku k výběru kávy do kávovaru.