Jak vybrat nejlepší zrnkovou kávu do kávovaru

Preferujete jemnější kávy s minimální aciditou? Anebo máte raději ovocnější kávy s jemnou kyselinkou? Pokud vybíráte zrnkovou kávu do kávovaru, pomůže vám krátký průvodce výběru té nejlepší kávy pro vás.


Čerstvost ~ Profil pražení ~ Původ kávyArabika vs Robusta ~ Příprava kávyZávěr


Preferujete jemnější kávy s minimální aciditou ve stylu italských káv? Anebo máte raději ovocnější kávy s jemnou kyselinkou? Pokud vybíráte zrnkovou kávu do kávovaru, pomůže vám krátký průvodce výběru té nejlepší kávy pro vás.

kavovar

Při výběru kávy se zaměřte na čerstvost

Při výběru zrnkové kávy nejen do kávovaru musíte vzít v úvahu dobu, která uplynula mezi dnem pražení, a dnem kdy si z ní budete doma připravovat kávový nápoj. To však nutně neznamená, že ta nejčerstvější káva bude zároveň i tou nejlepší. Chuť kávy ovlivňuje velké množství proměnných. 

Navíc potřebuje pražená káva vždy nějaký čas na tzv. vydýchání, aby dosáhla maximálního potenciálu. Zcela jistě se však dočkáte čerstvější a chutnější kávy při nákupu zrnkové kávy u některé z českých pražíren, než když ji pořídíte v klasickém obchodě. Protože malé pražírny, včetně té naší, si potrpí na kvalitu i čerstvost a výběrové kávy praží každý den.

Výběr kávy do kávovaru na základě profilu pražení

Klíčovou roli pro výslednou chuť kávy hraje profil pražení. Obecně řečeno, čím světleji je káva pražená, tím spíše bude kyselejší a zároveň v ní ucítíte více ovocných podtónů. Naopak čím tmavěji je zrnková káva pražená, tím bude její chuť více hořká.

Specifika přípravy kávy z kávovaru

Káva připravovaná v kávovaru má svá specifika díky vysokému tlaku, pod kterým voda prochází mletou kávou. Pokud tu stejnou kávu připravíte jinými způsoby, docílíte odlišných chuťových vlastností. Proto se na různé přípravy kávy hodí odlišné stupně pražení kávy.

Jak_prazime_c

Jaký stupeň pražení vybrat

Zatímco pro přípravu filtrované kávy vyniká káva světleji pražená, pro přípravu kávy v kávovaru doporučujeme používat kávová zrna pražená na střední profil. Tehdy káva dosahuje svého chuťového potenciálu, co se týče bohatosti chuti, a zároveň ještě není přepražená do stupně, kdy je nepříjemně hořká. U kvalitních káv by proto měla být informace o profilu pražení kávy uvedena na obalu. Pražení má totiž klíčový vliv na výslednou chuť kávy

U káv z naší produkce se setkáte především s kávami praženými na střední profil a tedy vhodnými pro použití v kávovaru. Kávy pražené na střední profil poznáte podle černých obalů. Naopak ve světlých obalech nabízíme kávy upražené na světlejší profil pražení, které vynikají při přípravě kávy alternativními metodami.

Profil pražení nepoznáte jen podle oka

Great_taste_60Káva z té samé země může při prvním pohledu působit světleji pražená než jiná. Odstín zrn přitom může mít na svědomí způsob zpracování zrn, nikoli jen samotné pražení.

Například zrnka kávy oceněná v soutěži Great Taste San Agustín strávila v pražícím bubnu podobnou dobu jako zrnka bezkofeinové kávy Natur Decaf. Obě kávy přitom na první pohled mají znatelně odlišný odstín. V tomto případě je to dáno přírodní metodou dekofeinizace, kterou zrna prošla.

TIP: Chcete si o pražení přečíst více? Mrkněte na článek Pražení kávy v Café Montaña: Od dovozu po chuťové profily. 

Původ kávy jako určující parametr výběru

Samozřejmě nezáleží jen na profilu pražení. I původ kávy je důležitým parametrem výběru. Kávy z některých regionů mají totiž predispozice k vyšší aciditě, zatímco v jiných podmínkách rostou zrna téměř nekyselá.

Také lze očekávat vyšší kvalitu těch káv, u kterých je znám jejich původ. Kávy, které mají bodové ohodnocení SCA nad 80 bodů a je znám jejich přesný původ, nesou označení výběrové kávy. 

Zpět k chuti: Ovlivňuje ji i region pěstování

Třeba u afrických káv lze očekávat více ovocité chuťové profily kávy s mírnou kyselinkou. U kolumbijských káv se zpravidla dočkáte bohatého těla, a naopak pouze jemné acidity. Nicméně i u kolumbijských káv se můžete setkat s velkými chuťovými rozdíly s kávami z různých oblastí.

Například dvě kolumbijské kávy z naší produkce mají podstatně odlišný chuťový profil, třebaže jsou obě původem z horských oblastí v Kolumbii. Porovnejte sami chuťové rozdíly kávy Colombia San Agustín a Colombia AsotBilbao. Zatímco první zmiňovaná káva je chuťově jemná a krémová, káva AsotBilbao je naopak chuťově výrazná až lehce ovocitá. 

brazilských káv lze pak očekávat chuť méně výraznou a minimální aciditu. Naše brazilská káva Fazenda Sertao je toho důkazem, třebaže v její chuti lze ucítíte i zajímavé chuťové podtóny oříšků a mléčné čokolády.

TIP: Pokud vás zajímá, které regiony patří mezi největší producenty kávy, nepřehlédněte náš přehled největších producentů kávy na světě v roce 2022.

Arabica nebo robusta?

Zda do kávovaru zvolíte arabiku či robustu již záleží jen a pouze na vašich chuťových preferencích. Hledáte v kávě chuťový zážitek a ovocité podtóny, anebo od kávy máte mírnější požadavky – například: aby nebyla kyselá a hořká?

Klíčové rozdíly v chuti

Hlavní rozdíl v chuti se týká acidity neboli kyselosti kávy (v kávových kruzích často popisované také jako ovocitost kávy). Při přípravě kávy z robusty, či směsi robusty a arabiky, docílíte chuti kávy, která bude mít nižší či žádnou aciditu. Na druhou stranu bude tato káva ale také méně chuťově bohatá a rozmanitá.arabika_vs_robusta

Naopak při přípravě kávy ze 100% arabiky dosáhnete zajímavějších ovocitých tónů kávy, která mívá zpravidla i vyšší kyselinku. Podle regionu a chuťových profilů dané kávy pak může být arabika méně či více acidní. Téměř vždy však bude acidnější než káva robusta, či směs arabica/robusta.

Jestliže hledáte kávu bez jakékoli kyselosti, určitě zkuste naši směs Fuerte Espresso složenou z výběrových káv arabica a robusta v poměru 50 na 50. Pokud naopak hledáte chuťově zajímavé kávy arabica, můžete vybírat z mnoha druhů kávy 100% arabica z naší čerstvě upražené nabídky. 

Který druh je kvalitnější? Je to opravdu arabica?

Obecně lze tvrdit, že káva arabica je kvalitnější než káva robusta, nicméně každé pravidlo má své výjimky a existuje tak i řada velice kvalitních káv robusta. 

Co se týče dalších rozdílů mezi arabikou a robustou, platí následující:

  • arabika má nižší podíl kofeinu oproti robustě,
  • arabika je chuťově bohatší a má v sobě více cukru,
  • robusta je snazší na pěstování a je proto levnější.

Rozdílů je však mnohem více, podrobněji jsme se jim věnovali v článku Arabica versus robusta: Rozdíly v chuti, kyselosti a množství kofeinu, tak se na něj mrkněte.

salek_

Na přípravě kávy záleží

Výslednou chuť ovlivňují nejen předešlé parametry výběru. Záleží i na správné přípravě, a to včetně mletí na správnou hrubost.

Příprava kávy v automatickém kávovaru pro většinu lidí znamená zmáčknutí čudlíku. Nicméně i při mačkání čudlíku je třeba užívat rozum. Pokud vám chutná spíše jemnější či lehčí káva, určitě nebudete chtít espresso, kde je silný poměr kávy vůči vodě.

Čím slabší použijete poměr kávy vůči vodě, tím se jakékoli chuťové vlastnosti té dané kávy zvolní a zjemní. Ta samá káva, která vám při přípravě silného espressa přišla kyselá, vám může při přípravě slabšího lunga přijít naprosto bez kyselosti. Poměr kávy vůči vodě je pro chuť výsledné kávy nesmírně podstatný.

TIP: Zjistěte, jak se navzájem odlišují typy káv z kávovaru, tedy kávy vycházející z espressa. Téma najdete podrobně rozebrané v článku Espresso, lungo, ristretto či cappuccino: V čem se liší základní druhy káv?

Závěr: Ať při výběru na nic nezapomenete

Na závěr si ještě zopakujeme parametry výběru kávy do kávovaru, ať v tom máte opravdu jasno. Nejlepší káva tedy bude ta čerstvá a pražená ideálně na střední profil. Jestli zvolíte jednodruhovou kávu nebo espresso směs závisí pouze na vašich preferencích. 

Rozhodně ale bude lépe chutnat výběrová káva z malé pražírny, než ve velkém vyráběná káva ze supermarketu. Teď už stačí ji jen správně namlít a připravit tak, jak vám chutná nejvíce.