Batch brew: Co to je a tipy na přípravu

Batch brew

Už jste se v kavárně setkali s pojmem batch brew (čtěte beč brů)? Víte, co to je? A zkusili jste ho? Nebo vás neznámý pojem odradil a místo experimentů jste si raději objednali svoje oblíbené espresso? Přijďte s námi této záhadě na kloub i na chuť.  

Když řekneme, že oves je nejlepší náhradou kravského mléka, je to možná hlavně proto, že je dostupnější než hrachové. Ano, čtete správně. Hrachové mléko rozhodně po hrášku nechutná a jeho vlastnosti jsou pro přípravu kávy perfektní. Možná se časem dočkáme i jeho většího rozšíření.

Co se za skrývá za tajemným názvem

Slovo batch znamená dávka nebo várka. Batch brew je překapávaná káva ve větší várce, připravená dopředu

Mocasmaster

Takže žádná věda. Možná už jste ho dokonce pili a ani o tom nevíte. Překapávače bývaly běžně součástí domácností nebo kanceláří, než je tak trochu vytlačily kávovary. Doba ale nahrává různým alternativám i nejinak je tomu i v oblasti kávy. 

Pro ty, co nechtějí čekat

Výhoda toho, že má podnik v nabídce batch brew tkví jednoznačně v rychlosti, kdy objednaný nápoj dostanete. Připravte si klidně stopky, bude to v řádu vteřin. 

Batch brew si barista nachystá do termosky třeba rovnou litr a pak jen nalévá. 

batch brew_cup

Komu kápne batch brew do noty 

Popíjíte rádi kávu pomalu z pořádného hrnku a nejste na malá, rychlá presíčka? Pak příště batch brew určitě zkuste. Obvykle vám ho naservírují 200 ml a to už je slušná porce. 

Batch brew pak chytne za srdce vyznavače lehké chuti kávy, kteří rádi zkoumají všechny její podoby. Jak nápoj chladne, přechází od počátečních hořčích, oříškových tónu k ovocnejším a na konci vynikne jeho přirozená sladkost

Z takto připravené kávy snadno vyrobíte i cold brew pouhým vychlazením v lednici či mrazáku.

TIP: Zkuste i náš další recept na cold brew. 

Jak na přípravu batch brew

Jste barista nebo zvědavý kávomil a chcete vědět, jak batch brew připravit? Nebo si to chcete zkusit rovnou doma? 

Batch brew je překapávaná káva, na jejíž přípravu se používá přístroj k tomu určený, například moccamaster. Obecný předpis zní: 60 g kávy na 1 litr vody

  1. Do stroje umístěte papírový filtr do plastového držáku a polijte ho horkou vodou, aby se celý namočil.
  2. Do filtru nasypte mletou kávu.
  3. Do nádržky nalijte vodu.
  4. Vše zavřete, jak máte, dle návodu k přístroji.
  5. Zapněte a nechte kávu překapávat středním průtokem do připravené termosky nebo konvice. Teplota vody by měla být 92 – 96 °C, to hlídá přístroj. 
  6. Termosku dobře zavřete a popište časem, kdy jste proces dokončili. 

Kávomil Cornelis radí....

Já kafe popíjím víceméně celý den - ráno, v poledne i večer. A nebýt batch brew tak kolikrát nemám co pít. Protože když je člověk na cestách tak se káva v terénu připravuje tak trochu "suboptimálně". A termoska s kávou je proto nutnost. Kdybych měl doporučit nějakou kávu na batch brew, byla by to rozhodně zrnka z Kolumbie.  

Ať nevychladne

Aby zůstal nápoj horký, uchovávejte ho nejlépe v termosce. Nepřítelem čerstvé kávy je oxidace, takže se snažte zamezit přístupu vzduchu. Existují speciální uzávěry na termosku, které snižují jeho množství už při nalévání.

V termosce káva vydrží i hodiny horká, nicméně její kvalita se zhoršuje a chuť znehodnocuje. Proto připravujte jen tolik kávy, abyste ji spotřebovali do hodiny

Víte-li, že celé množství ihned po přípravě zkonzumujete, uchovejte ji klidně v konvici. 

Pár dobrých tipů, jak na batch brew

Zní to jednoduše? Ano, když dodržíte několik základních pravidel, dostanete z kávy to nejlepší:Moka Master

  • Profil pražení

Metodě překapávání sedí světlý nebo střední profil pražení. Světlý zachovává nejlépe komplexní chuťový profil kávy a odhalí rozdíly mezi jednotlivými odrůdami. Střední pak přináší celkově vyváženou chuť. 

TIP: Zkuste například naši světle praženou kávu Buendía

  • Mletí

Pro přípravu batch brew platí stejná pravidla jako pro jiné alternativní metody, tedy ideálně mlít na střední hrubost těsně před samotnou přípravou.

  • Voda

Na vodě záleží, v dobré kavárně to vědí a nikdy ji nenapustí do nádržky rovnou z kohoutku. Používají filtrovanou vodu nebo převařenou. Dělejte to taky tak. 

  • Čistota zařízení

Od překapávače po termosku, vše dobrý kavárník udržuje čisté. Staré usazeniny v termosce by narušily chuť čerstvé kávy stejně jako zanesený umělý filtr nebo stroj. 

Kdy se hodí káva v zásobě

Některá místa a situace po větším množství kávy přímo volají. 

  • Svatba, raut nebo catering. Batch vám usnadní práci i starosti a hosté dostanou svou kávu ihned.
  • V kanceláři nebo ve firmě moccamaster zkrátí frontu na ranní šálek kávy. 
  • Domácnost, kde si kávu rádo dopřává více jejích členů. Existují i moccamastery s menším objemem, můžete ho zvolit podle vlastních potřeb 
  • Kavárna, bistro, restaurace. Batch pomůže vykrýt špičku, kdy je poptávka po kávě největší,  a mimo ni podávají tzv. hand brew. 

Hand brew

Další pojem, který vás na nápojovém lístku může překvapit. Opět nemá nic s společného s espressem, jde o fitrovanou nebo překapávanou kávu. Oproti batch brew se ovšem nedělá dopředu, ale pro každého zákazníka extra do hrnku pro okamžitou spotřebu

#produkty#/kolumbijska-kava/

Mezi způsoby přípravy se řadí french press, mocca konvička, aeropress, dripper, hario V60, chemex a další. Metody se liší podnik od podniku. Jsou dostupné i pro domácí použití a stačí si jen vybrat tu pravou pro vás. 

TIP: Přečtěte si, jak na přípravu kávy v moka konvičce

Protože nejde o presso, nabízí se znovu světlý a střední profil pražení. Odhalí vám chutě, o kterých jste v kávě ani netušili. 

Díky tomu, že každá porce kávy hand brew se připravuje pro konkrétního hosta, je dle možností a nabídky kavárny možné si vybrat odrůdu kávy. V tom vězí punc jeho exkluzivity a vyjímečnosti. Jen si na něj počkáte o chvíli déle, než na batch. 

Espresso nebo filtr?

Záleží na osobní preferenci. Jestli jste ale ještě filtrovanou kávu nikdy nezkusili, dejte jí šanci. Možná vás překvapí. 

Už máte zkušenost? Podělte se s námi o ni a napište nám, jestli vám chutná více než espresso.