Pravá turecká káva a český turek: Kvalitní příprava není sci-fi

Dzezva_2

Turek nebo trochu hanlivě lógrovka z českých kuchyní nezmizela ani pádem minulého režimu. I dnes často hosté na návštěvách pohrdnou třeba filtrovanou kávou a dají přednost turkovi. Důvod je jasný: tradice, jistota a vzpomínka na staré dobré časy.

Co je turecká káva: Podle Čechů i zbytku světa

Češi turka vnímají jako rychle připravený nápoj, kdy zalijí cca 2 kávové lžičky jemně namleté kávy horkou vodou. V arabském originále jde ale o silnou vydatnou kávu vařenou přímo na ohni ve speciálních konvičkách zvaných džezva (cezve) nebo ibrk, briki nebo rakwa. 

Silnou nezaměnitelnou chuť a aroma turecké kávě dodává právě tato měděná pocínovaná konvička tvaru hrušky. 

Dzezva_1

Pozor: Pravá turecká káva se vždy podává s pěnou a před konzumací se už nemíchá. Turci milují kávu hodně slazenou. Dokonce až tak, že mnohým připomíná Salko. Mléko jako takové se ale při podávání nepoužívá.

O původu pravé turecké kávy

V 16. století přivezli obchodníci ze Sýrie do Turecka první kávová zrna. Káva nadchla členy náboženské obce, politiky i běžné lidi. Jejich kahve, naše káva, v překladu znamená omamný nápoj. Ten místní pili ve speciálních, k tomu určených místnostech. 

Dovoz kávy byl dokonce na čas zakázán, protože se Turci báli, že při pití tohoto omamného nápoje lidé spunktují převrat nebo jinou aktivitu ohrožující vládu.

Říká se také, že se káva stala součástí zásnubních rituálů: Pokud potenciální nevěsta uvařila ženichovi sladkou kávu, vypadalo to se svatbou nadějně. Pokud ale chutnal nápoj spíše slaně, neviděla společnou budoucnost příliš valně. Jinde se zase říká, že neschopnost připravit druhé polovičce pravou tureckou kávu patřičné chuti bylo právoplatným důvodem rozvodu.

Příběh českého Turka začíná v 18. století

V roce 1554 v Istanbulu vznikla první oficiální kavárna. Věhlas „omamného nápoje“ se rychle rozšířil až k nám do Evropy. První zmínky o pražském podnikateli s kávou pocházejí z roku 1710. Šlo o Jiřího Deodata, v dobových zdrojích zvaného Georgius Hatalah z Damašku.

Dzezva

Prameny mu přisuzují post zakladatele českých kaváren i autorství českého Turka. Toho vařil v bytě v Karlově ulici a tak, že zalil mletou kávu horkou vodou. Protože šlo o počeštělý recept z arabských zemí, začalo se mu říkat český Turek. Jiří ho prodával rovnou na ulici, stejně jako Turci. 

Výhody českého turka

  • Je rychle hotový.
  • Hezky voní.
  • Na přípravu nepotřebujete žádné speciální vybavení.

Nevýhody turka

  • Zalitím kávy vařící vodou dochází ke znehodnocení cenných živin, aromatu i chuti.
  • Lógr na dně hrnku komplikuje pohodové pití a trochu kazí celý zážitek z kávy.
  • Mletá káva při delším skladování ztrácí svou kvalitu.
  • Existují daleko lepší metody přípravy kávy, které při podobné náročnosti vytáhnou z kávy více z chuti i vůně: například filtrované kávy nebo moka konvičky.

Kávomil Cornelis radí....

Turecká káva nemá v Česku úplně dobrou pověst. Není to ale jen a pouze nesprávnou přípravou, stojí za tím z velké míry hlavně (ne)kvalita kávy která se na českého turka často používá. Z nekvalitních zrn totiž dobrou kávu neuděláte.   

Příprava pravé turecké kávy 

V džezvě:

  1. Kávu namelte nebo si nechte namlít na jemno. Konzistence by měla připomínat třeba hladkou mouku.
  2. Vařte nápoj v konvičce s vodou, případně i cukrem nebo kořením (kardamom, ambra..).
  3. Až začne pěnit, snižte plamen a pěnu lžičkou přeneste do šálku. Dál vařte.
  4. Když káva znovu projde varem, lijte ji opatrně do šálku, abyste nezničili pěnu.
  5. Nefiltrujte. Kávu přelijte do hrnečku a lógr nechte usadit na dně. 
  6. Podávejte v malých šálcích, ideálně bez mléka či smetany. Přidejte také skleničku vody, které by se host měl napít jako první.

Dzezva_3

Bez džezvy, český turek:

  1. Do šálku nasypte cca 7 g mleté kávy.
  2. Postupně zalévejte připravenou vroucí vodou, kterou necháte chvilku odstát.
  3. Nalévání provádějte krouživým pohybem.
  4. Zhruba ve třetině šálku krátce zastavte a lijte dál.
  5. Ještě jednou pokračujte v zastavení a dolití. Dosáhnete tak plné chuti.

Nejčastější chyby při přípravě českého turka

  • Základní chybu už jste v článku možná objevili: Je jí delší skladování už namleté kávy. 
  • Pozor také na zalití kávy rovnou vroucí vodou. Zbytečně se ochuzujete o chuť i živiny v kávě. Nechte uvařenou vodu chvilku odstát, aby při zalití měla teplotu cca 96 °C.
  • Nenechávejte kávu louhovat příliš dlouho na dně. Držte čas mezi 2 a 4 minutami. Pak ji sceďte. Chráníte tak svůj žaludek i nervy, které příliš silná káva zbytečně dráždí.

#produkty#/kava-na-turka/

Káva Turkído: Pravý i český turek v plné chuti i síle

Protože ani my sami neodmítneme poctivého turka, rozhodli jsme se pro vás připravit základ na toho nejlepšího široko daleko: Turkído v mleté i zrnkové podobě. Obsahuje půl na půl arabiku a robustu. V silné chuti ucítíte podtóny oříšků a čokolády. A kdyby se vám přece jen nechtělo vařit „lógrovku“, skvěle se hodí i do moka konvičky, na french press i jakýkoli filtr.

Tradiční chuť a vůně pohladí po duši: Doma i při obchodním jednání.