Káva a kojení: Může kojící matka pít kávu?
Začátek mateřství provází málo spánku a únava, a tak ženy kávomilky cítí potřebu sáhnout po svém oblíbeném životabudiči. Ale káva obsahuje kofein. Dostane se kofein do mateřského mléka? A jestli ano, je to pro dítě nebezpečné? Jaké maximální množství kofeinu může kojící žena denně přijmout? Kolik kofeinu je v espressu a kolik ve filtrované kávě? A co když do kávy přidáte mléko? Pokud máte chvilku, když děťátko spí, čtěte a zjistíte vše, co potřebujete vědět.
Kojení je přirozené, zdravé a zdarma
Kojení je přirozené a zdravé jak pro dítě, tak pro matku. Mateřské mléko se tvoří přesně podle potřeb kojeného dítěte a bezprostředně reaguje na jeho nároky. Kromě přesné dávky živin dostávají děti v mateřském mléce také nezbytné protilátky, díky nimž se lépe vyrovnávají s nemocemi. A to nejen těmi, které je bezprostředně ohrožují. Podle Státního zdravotního ústavu kojené děti i v pozdějším a dospělém věku méně trpí obezitou, alergiemi nebo cukrovkou.
Navíc kojící ženy mohou počítat s následujícími benefity pro sebe:
- kojení pomáhá vrátit dělohu po porodu do původního stavu,
- pomáhá redukovat váhu,
- působí preventivně proti rakovině prsu, vaječníků, kardiovaskulárním chorobám a osteoporóze v pozdějším věku,
- mateřské mléko má matka stále u sebe, s optimální teplotou, nemusí se připravovat, sterilizovat nádoby, atd.,
- mateřské mléko je zdarma.
Kojení neznamená jen jídlo a pití
Kromě těchto ryze praktických výhod kojení buduje vztah mezi matkou a dítětem, poskytuje dítěti pocit bezpečí a jistoty, podporuje zdravý vývoj mozku a citové vazby. V pozdějším věku pomáhá dítěti zvládat emoce a učit se je regulovat.
Možná ale zvažujete, jak se při kojení stravovat, abyste děťátku dala opravdu to nejlepší. Je skvělé, že se nad tím zamýšlíte. Teď se podíváme na to, jakou roli v jídelníčku kojících maminek hraje káva.
Jak káva působí na organismus
Káva je velmi komplexní nápoj obsahující sacharidy, oleje, vosky, bílkoviny, kyseliny, antioxidanty, minerální látky a hlavně kofein. A právě kvůli kofeinu se nejčastěji diskutuje o tom, kdy a jak kávu pít.
Kofein patří mezi stimulanty, což znamená, že působí na organismus povzbudivě. Krátkodobě lehce zvyšuje krevní tlak, podporuje koncentraci, zvyšuje hladinu stresových hormonů, potlačuje chuť k jídlu, usnadňuje spalování tuků, zahání únavu, zlepšuje náladu atd. Jednoduše ideální nápoj pro nakopnutí, zejména po bezesné noci s miminkem.
TIP: Přečtěte si podrobněji, co v těle způsobuje kofein.
Kde všude najdete kofein?
Kofein najdete i jinde, než v kávě. Kde všude se s ním setkáte a kolik ho můžete očekávat?
Nápoj/potravina |
Obsah kofeinu na 100 ml (g) v mg |
káva (espresso z arabiky) |
212 |
coca-cola |
10 |
energetické nápoje |
34 |
černý čaj |
30 |
zelený čaj |
25 |
kakaový prášek |
6–40 |
Jak to všechno souvisí s kojením?
Je pravda, že kofein „přechází do mléka“?
Mateřské mléko se tvoří z krve matky. Do ní po vypití kávy přechází jen část kofeinu z vypité kávy. A do mateřského mléka pak přibližně 0,06–1,5 % z množství, které koluje v krvi. Nemyslete si proto, že dítě pije z prsu matky čisté espresso. Množství kofeinu, které se dostane přes mléko k dítěti je minimální.
Jaká dávka kofeinu je při kojení bezpečná?
Obecná doporučení zdravotnických organizací se shodují, že dospělý, zdravý člověk může za den přijmout až 350–400 mg kofeinu, což odpovídá přibližně 4 šálkům kávy. Kojícím matkám odborníci doporučují konzumovat do 200 mg kofeinu denně.
Kávomil Cornelis radí....
Přepočteno na zrnka, zmiňovaných doporučených 200 mg kofeinu vydolujete z
- 14,3 g zrnek kávy Eño Ñuño oceněné Great Tastem,
- 11,5 g zrnek espresso směsi 70÷30, či
- 10,2 g zrnek kávy Fuerte Espresso.
Jak je to možné? Vychází to z rozdílného množství kofeinu v zrnkách kávy arabiky a robusty.
Každý z nás metabolizuje kofein jinak. Efektivita odbourávání kofeinu v těle závisí především na genetice. Někomu stačí k povzbuzení espresso, jinému ani dvojité nepřinese stejný efekt. Svou roli hrají i další faktory. Například těhotné ženy metabolizují kofein pomaleji, zatímco kuřáci rychleji. Od všeobecných doporučení se proto můžete odrazit, ale důležité je poznat především své vlastní tělo a vypozorovat, co vám dělá dobře, a co ne.
Kolik kofeinu je v jednotlivých druzích kávy
Ráda byste našla jednoznačnou odpověď na tuto otázku, ale všude se dočtete něco jiného? Obsah kofeinu v kávě se totiž nedá určit přesně. Ovlivňuje ho řada faktorů:
1. Odrůda
Robusta obsahuje až 2× více kofeinu než arabica. V espresso směsích s robustou proto očekávejte více kofeinu. I jednotlivé odrůdy arabiky se v podílu kofeinu liší.
2. Množství
Záleží na tom, z jakého množství zrnek si kávu přichystáte. Můžete si připravit espresso z 9 g kávy nebo double shot z 18 g kávy. Množství kofeinu ovlivňuje hmotnost zrnek. Když si naopak hotové espresso prodloužíte horkou vodou na lungo, množství kofeinu zůstane stejné.
3. Pražení
Kolují mýty o tom, že pražení ovlivňuje podíl kofeinu. Není to pravda. Pražení nemá vliv na množství kofeinu v kávových zrnkách. Tato fáma vznikla pravděpodobně z toho důvodu, že při delším pražení kávy se ze zrnek odpaří více vody. Při odvažování kávy před přípravou jich pak pro stejnou hmotnost potřebujeme více, proto výsledná káva může obsahovat o něco více kofeinu.
4. Způsob přípravy
Nejbohatší na kofein je espresso. Espresso obsahuje přibližně 60–90 mg kofeinu na šálek. Dvojité espresso pak dvojnásobek. U filtrované kávy počítejte s obsahem kofeinu 100–150 mg v šálku o objemu 250 ml. Záleží také na době extrakce. Čím delší doba extrakce, tím více kofeinu.
Ovlivní mléko v kávě množství kofeinu?
Další rozšířená nepřesnost ohledně kofeinu říká, že mléko v kávě sníží jeho množství. Mléko pouze zpomaluje nástup účinků kofeinu, ale množství zůstává stejné. Proto pokud si dáte latté z double shotu, který obsahuje 130 mg kofeinu, dostanete ho naprosto stejnou porci.
Záleží i na věku kojeného dítěte
Kolik kofeinu můžete očekávat a kolik si ho dát, už víte, teď zpět ke kojení. Podle odborníků děti do 3 měsíců nedokáží odbourávat kofein, který se jim potom v těle může hromadit.
Z krve matky se tedy do mléka dostane okolo 1 % kofeinu. Dítě proto v mléce přijme naprosté minimum. Čím starší dítě kojíte, tím méně musíte přemýšlet, kolik kofeinu přijmete.
Co dítě, to originál
Stejně jako nás dospělé ovlivňuje kofein různě, i na děti působí individuálně. Některé mohou reagovat i na minimální množství z mateřského mléka.
Kdy zbystřit?
Pokud u dítěte pozorujete zvýšenou nervozitu a má potíže usnout, jednou z příčin může být vyšší citlivost na kofein. Zkuste se na několik dní kávy zříct nebo ji nahradit kávou bez kofeinu.
Pamatujte, že nestačí vynechat odpolední kávu, ale raději si dejte pauzu alespoň 2 dny.
Co říkají laktační poradkyně?
Laktační poradenství vzniklo, aby ženám pomáhalo překonat potíže s kojením a vytvořit kolem něj správné návyky. Laktační poradkyně radí ženám po telefonu, přes e-mail i osobně.
Existuje několik organizací, z nichž pravděpodobně nejznámější, která sdružuje a speciálně školí laktační poradkyně, je Mamila.sk. Ve své internetové poradně doporučuje ženám, aby rozhodně nikdy neomezovaly kojení v souvislosti s konzumací kávy.
Laktační poradkyně upozorňují, že kojení nemusí být záležitostí několika týdnů či měsíců. Pokud se k tomu žena rozhodne, může kojit i několik let.
V takovém případě by kávomilkám určitě vadilo, kdyby se měly svého oblíbeného nápoje vzdát nebo každý šálek pečlivě plánovat. Poradkyně v tomto případě uklidňují, že benefity kojení převažují a riziko, že kofein dítě jakkoli negativně ovlivní, je ve srovnání s nimi zanedbatelné.
Názor laktační poradkyně na pití kávy při kojení
„Za mě je pití kávy individuální záležitostí. Kofein přechází v malém množství do mateřského mléka, proto je dobré jeho konzumaci omezit, stejně jako konzumaci jakékoliv další stimulační látky.
Pití kávy má řada žen spojené s určitým rituálem pohody. Zde je možné nahradit kávu jiným nápojem – k dispozici jich je celá řada. Obilné, čekankové či bezkofeinové varianty mohou udělat podobnou službu. Pokud se žena nedokáže kávy zcela vzdát, omezila bych ji na pití jednoho šálku za den. A kávu konzumovala po kojení, tedy před delší kojící pauzou.
Každé dítě je na příjem stimulačních látek jinak citlivé. Káva může narušit přirozený spánkový rytmus a zvýšit neklid dítěte. Zvláště při pravidelném pití většího množství kávy. Optimální je úplné vyřazení rizikových potravin a nápojů, ale je na každé matce, jak se k pití kávy postaví.“
Martina Kučerová DiS.
Nutriční terapeutka, laktační poradkyně a zakladatelka Unie laktačních poradkyň.
Hlavu vzhůru, kojení a káva jdou dohromady
Pokud si každou hodinu nedáváte dvojité espresso, což by mimochodem nesvědčilo ani vám, nemusíte si s pitím kávy při kojení nijak zvlášť lámat hlavu.
Dát si denně 2–3 šálky filtrované kávy nebo espressa je obvykle bezpečné. Opatrnosti dbejte u dětí do 3 měsíců, které ještě kofein neumí metabolizovat. Mají-li na něj zvýšenou citlivost, může u nich způsobovat nervozitu a nespavost. Zaznamenáte-li tyto příznaky, zkuste raději přejít na bezkofeinovou kávu nebo omezit množství kávy za den.
#produkty#/kava-bez-kofeinu/
Pití kávy maminkám pomáhá překonat únavu a zlepšit náladu. A co víc – kvalitní káva je zdravý nápoj a i odborníci potvrzují, že káva patří do zdravého jídelníčku. Kojení není nemoc, která by vás vyřazovala z normálního života.
Nemluvě o tom, že pokud jste kávomilka, na svůj šálek kávy se jednoduše těšíte i pro jeho chuť. Když si navíc pro vypití své kávy najdete i trochu klidného času, případně si ji dáte s někým blízkým, přinese nejen káva samotná příjemný relax a vzpruhu.