Káva a pracovní výkon: Jak využít účinky co nejlépe?

salek

Ráno a odpolední pauzu si bez kávy už skoro neumíme představit. Přemýšleli jste ale někdy o tom, jak přesně káva ve vašem těle působí a jestli by nešlo její efekt využít ještě trochu efektivněji? Přesně o tom je následující článek.

Pití kávy v práci

  • Posiluje mezilidské vztahy: Lidé se na chvilku zastaví a povídají si. Uklidní se a odpočinou před dalším pracovním náporem.
  • Přispívá pocitu štěstí: Může za to dopamin, který se díky kofeinu do těla uvolňuje. 
  • Dodává energii: Tělo přirozeně produkuje víc adrenalinu a přichází tak příval energie. Zvyšuje se tep a mozek získává více kyslíku.
  • Podporuje produktivitu: Vědomá chvilka volna v kombinaci s kofeinem a dalšími složkami kávy zlepšují pracovní výkony. Ne nadarmo najdete kávovar ve větších firmách na každém rohu. Je to v zájmu zaměstnavatele.

Americano_2

  • Nakopává kreativitu: Zvlášť dobře působí káva na profese vyžadující přemýšlení a nacházení nových nápadů.
  • Zlepšuje paměť a schopnost učení: Kofein spolu s ostatními složkami kávy zvyšuje tvorbu bílkoviny beta-amyloid. Ten podle odborníků na výživu brání propuknutí Alzheimerovy choroby a vylepšuje paměť. Při pití kávy v práci tak roste pravděpodobnost, že si lépe zapamatujete své úkoly a postup jejich plnění.

Jste ospalí, nebo unavení? Pomůže vám kofein

Kofein stimuluje centrální nervový systém. Funguje tak, že blokuje látku adenosin zodpovědnou za pocit ospalosti. Díky chemicky podobnému složení adenosinu a kofeinu jej adenosinové receptory přijmou jako své vlastní. Vy se díky tomu budete cítit méně unavení a přestanou se vám klížit oči. Kofein tak stimuluje mozek k další činnosti.

#produkty#/espresso-smesi/

Nic se nemá přehánět

Nestíháte, nespíte a doufáte, že to všechno doženete kávou, nebo energetickými nápoji? Pozor. Od určitého množství, zhruba 400 mg kofeinu denně, což jsou zhruba 3 kávy, začnou převažovat nežádoucí účinky. Chvíli to možná půjde, ale více dnů v kuse už si zahráváte s nepříjemnými efekty jako:

  • bolesti hlavy nebo závratě
  • úzkosti a nespavost
  • zrychlený tep a vyšší tlak
  • zažívací potíže jako pálení žáhy nebo průjem

Třeba takoví seveřané ale klidně vypijí za den kávy dvakrát až třikrát tolik. Proč? Důvodů je více, hlavním je ale krátký den a málo světla. Především v zimě proto spotřeba kávy vždy výrazně roste.

Káva zvyšuje produktivitu. Pozor ale na rostoucí toleranci

Káva skvěle nakopává produktivitu díky podpoře navázání dopaminu na příslušné receptory. Dopamin zodpovídá za soustředěnou pozornost a pocit odměny. 

Problém ale nastává ve chvíli, kdy kávu pijeme denně ve velkém množství nebo její objem dokonce zvyšujeme. Mozek se adaptuje na přísun kofeinu a zvýšenou hladinu dopaminu, zvýší počet příslušných receptorů a vzniká tolerance. 

Jednoduše už necítíme tak velký efekt, jako když s kávou začínáme. Už asi tušíte, že navýšení není řešení. Spíš na čas zvolit třeba bezkofeinovou kávu. Po pár dnech si zase užijete lepší účinky kofeinu.

Kávomil Cornelis radí....

Když už necítíte pozitivní účinky kofeinu jako spíš pouze únavu při jeho absenci, je na čase dát kofeinu kratší pauzu. 

Naštěstí dát si půst od kofeinu neznamená dát si půst od kávy: vše řeší bezkofeinová káva. Mimochodem, u těch našich z Brazílie a z Kolumbie byste ani nepoznali že je to bezkofein.     

3 tipy, jak získat z pití kávy maximum energie

Rychlost pití i velikost kávy: Zjistěte, co na vás funguje nejlépe

Každé tělo je jiné a zatímco někomu funguje vypít nápoj velmi rychle, jiní profitují spíš z pomalého usrkávání. Efekt pak sice nenastoupí tak bleskově, ale vydrží déle. To samé zkoušejte s velikostí kávy: možná budete překvapeni, že bude malé espresso nakonec účinnější než velké cappuccino s mlékem.

Omezte další přísady jako cukr, smetanu nebo mléko

I ty totiž mohou snižovat zbytečně účinek kofeinu. Pokud trochu cukru nebo mléka do kávy potřebujete, přidejte jen minimální množství potřebné ke zlepšení chuti.

Vypijte aspoň sklenici vody

Káva dehydratuje, což pracovnímu nasazení nesvědčí. Proto  k ní vypijte aspoň sklenici čisté vody, neperlivé vody

Závěr: Poproste zaměstnavatele o kávovar a stálý přísun vody

Zaměstnanci, kteří mají k dispozici čerstvou kávu, bývají spokojenější a efektivnější. Ale pozor: Nic se nemá přehánět. Víc než 3 šálky denně vám mohou v dlouhodobém horizontu spíš uškodit. Nezapomeňte také vždy vypít aspoň sklenici vody.