Co je pravá italská zrnková káva a jak poznat tu nejlepší?

italska_kava

Pravá italská káva neroste v Itálii. Dovážejí ji stejně jako my. Pak si ji sami praží, což také děláme i my. V čem je tedy italská káva výjimečná a čím proslula po celém světě?

Zdejší kávová kultura a tradice nemají konkurenci

Italové kávu nejen milují, oni jí doslova žijí. Dokáží o ní hodiny mluvit a přesvědčovat vás o tom, jak připravit a poznat to nejlepší espresso. Že piccolo neexistuje už snad ani nemusíme dodávat. Zákazník při podobné objednávce zkrátka dostane espresso.   

Druhy italské kávy

Mnozí mylně vnímají Itálii jako domovinu té nejlepší zrnkové kávy. To je omyl, který vznikl pravděpodobně tak, že z lásky Italů ke kávě vznikl celosvětově nejoblíbenější nápoj espresso. Aspoň tak popularitu italské kávy vysvětluje oblíbený kávový magazín Bean Poet.

Další druhy oblíbené italské kávy

Kromě espressa samotného mezi tradičně italské kávy patří i jiné kávy. Všechny ale mají společný základ - součástí nápoje je vždy espresso.

cappuccino

  • Cappuccino
  • Macchiato
  • Ristretto
  • Doppio
  • Latté
  • Affogato

Při návštěvě italských kaváren ale můžete narazit i na spoustu dalších druhů kávy.

V Itálii vznikly první espresso kávovary i moka konvička

Italové sice zrnka jako taková nepěstují, ale vděčíme jim kromě základních nápojů i za dodnes oblíbené spotřebiče a příslušenství k přípravě kávy.

  • První verze espresso kávovarů navrhli Italové Angelo Moriondo, Desiderio Pavoni nebo Luigi Bezzera. Jejich nástupci se těší oblibě dodnes. Mimo jiné se s nimi setkáte třeba, když si jdete dát kávu do Starbucks.
  • Alfonso Bialetti zase obohatil svět o moka konvičku. Už století v ní část Italů připravuje svou ranní nebo odpolední kávu. Mnozí kávu z ní považují za tu nejlepší.

Moka_konvicka_rozkres_c 

Kde se tedy italská káva pěstuje

Na to není jednoduchá odpověď. Italské pražírny, tedy výrobci italské kávy, si stejně jako my vybírají ta zrna podle svých požadavků, a to po celém světě. Záleží, jaký pak mají s kávou záměr, jak ji chtějí pražit a kam dodávat. Často používají směsi arabiky s robustou, aby káva byla silná, ale zároveň nekyselá při přípravě espressa.

Pražení italské kávy na tmavo pořád zůstává

I tento zvyk má historické kořeny. Dříve trvalo klidně i dlouhé měsíce, než se původně čerstvá zrnka dostala na místo určení. Kvalita tím značně trpěla. Navíc ani metody zpracování nebyly tak daleko, jako jsou dnes. 

Italové proto pražili kávu na tmavo do jisté míry i proto, aby zakryli chuťové a jiné nedostatky. Všechny druhy tak měly podobnou hořkou, až spálenou chuť.

Kávomil Cornelis radí....

To tmavé pražení je ale dané i metodou přípravy. U espressa dochází k extrakci pod vysokým tlakem. Kdyby kávy byly světle pražené, chutnaly by při této přípravě kyseleji. A to pro většinu lidí není žádoucí. Tmavší pražení jde proto ruku v ruce s tím, že káva bude v Itálii nejčastěji připravována jako espresso.        

Výsledný nápoj se zdá silnější

Vzhledem k pražení na tmavo se zdá italská káva silnější. Na vině je však spíš hořká chuť tmavě pražených zrnek. Větší množství kofeinu nečekejte.

Příprava a pití kávy jako společenská událost

To hlavní, co nám Itálie dala a dává, je jedinečná kávová kultura. Pijí a oslavují ji na ulicích, v restauracích, kavárnách i doma nebo v práci. Jednotlivé nápoje od espressa po cappuccino přitom připravují většinou velmi podobně.

Italské zvyky při pití kávy

  • Když neřeknete jiné přání, automaticky dostanete espresso. Někdy doplněné také o skleničku vody.
  • Voda má kromě hydratační funkce také vyčistit chutě na jazyku, aby vás při požitku z kávy nic nerušilo.
  • Cappuccino a další mléčné kávové speciality tu pijí hlavně k snídani, cca do 11 hodin. Když si objednáte tyhle kávy později, bude všem jasné, že jste přijeli z ciziny.
  • Rádi pijí kávu také na cestách. Opět volí espresso pro rychlý a vydatný přísun kofeinu. Říkají mu také „kávový panák“.
  • Kávové nápoje tu pijí i děti. Říká se jim caffé del orzo a jde o ječnou kávu.

#produkty#/espresso-smesi/

Co cukr do kávy?

Protože je káva v Itálii poměrně hořká, svádí to k použití pár kostek cukru. Někteří Italové s chutí po této možnosti sahají. Stejně tak ale najdete poměrně dost těch, kteří to považují za barbarství.

Kde italskou kávu koupit?

Přímí dovozci italské kávy fungují i u nás. Klidně je můžete vyzkoušet.

Jak už ale jsme psali, termín "italská káva" je spíš obecné pojmenování kávy která je tmavěji pražená, bude mít minimální aciditu, a zpravidla bude mít v sobě i podíl robusty. Díky robustě se totiž dá lépe docílit nižší kyselosti v kávě. Třeba jako u naší kávy Fuerte Espresso, která nemá žádnou kyselost .