Pět důvodů proč pít bezkofeinovou kávu

clanek2

Kofein je sice úžasná návyková látka. Někdy je ale nutné přísun kofeinu omezit a většinou se jedná o zdravotní důvody. 

Nespavost

Káva před spaním pro většinu lidí není ideální. Jsou jedinci kteří kávy vypijí tolik, že na sobě poznají pouze absenci kofeinu. Pro naprostou většinu lidí však káva před spaním znamená probdělou noc. 

Často však nepijeme kávu kvůli účinkům kofeinu jako spíš kvůli její lahodné chuti. A byla by hrozná škoda se o tento požitek ve večerních hodinách připravit.

#produkty#/kava-bez-kofeinu/

Bezkofeinová káva situaci elegantně řeší ~ kávu si díky ní můžete vychutnat i z nočního stolku ☕️ a ještě do minuty zvládnete usnout.

TIPKolik kofeinu káva vlastně obsahuje? Na toto téma jsme se rozepsali píšeme v článku Káva a kofein.

Těhotenství

Asi nejčastějším důvodem pro omezení kofeinu je těhotenství.

Kofein totiž umí prostoupit placentární bariérou a tím se dostat do krevního oběhu plodu.

Oficiální doporučení zní nevypít více než šálek kávy za den ~ to je cca 300mg kofeinu.

Pro jednoho je ale jeden šálek kávy málo a někdo nechce riskovat ani ten jeden šálek. Řešením se nabízí samo ~ káva bez kofeinu.

Zajímavost: I bezkofeinová káva obsahuje kofein. Je ho v ní ale podstatně méně. Přesná hodnota kofeinu v zrnu u bezkofeinové kávy se ale liší u každého výrobce. Norma pro bezkofeinovou kávu v EU je nanejvýš 0,1% kofeinu v zrnu. Klasická káva arabica má běžně obsah kofeinu v zrnu cca 1,3% a robusta pak 2,5%. 

Obě bezkofeinové kávy z naší produkce jsou zbavená kofeinu do té míry, že v mí zůstává pouze 0,03% kofeinu v zrnu. To je nejnižší naměřená hodnota ve srovnání bezkofeinových káv na Českém trhu od dTestu. Kdybyste tedy zvládli za den spotřebovat 1kg bezkofeinové kávy Natur Decaf či Decaf Puro, dostali byste do sebe pouze 300mg kofeinu.  

Žaludeční potíže

Káva může u některých lidí vyvolávat nepříjemné žaludeční potíže. Na vině je v takových případech právě kofein, na který jsou někteří lidé více citliví.

Bezkofeinová káva by tento problém měla díky absenci kofeinu taktéž vyřešit.

U bezkofeinové kávy je ale třeba dát si pozor na způsob dekofeinizace. Nebylo by rozumné vyhánět čerta ďáblem, a namísto kofeinu do sebe dostávat kávu plnou chemie.

Naštěstí dnes již existuje několik způsobů jak kofein z kávy dostat šetrným způsobem který dbá na zachování kvality původních zrnek kávy. Doporučujeme si o způsobech dekofeinizace v krátkosti přečíst zde ~ Jak se vyrábí bezkofeinová káva

Problémy s krevním tlakem

Kofein má na tělo povzbuzující účinky.

Většinou je to žádoucí, jsou ale situace kdy tomu tak není. Pokud vám přišlo výrazné doporučení od doktora ohledně omezení kávy, na vině bude proto zřejmě opět kofein.

Pokud se ale bez kvalitní kávy neobejdete, řešení opět nabízí bezkofeinová káva ☕️. 

TIP: V Hradci králové pro vás pražíme kávu dennodenně, tak aby se k vám dostala vždy pouze čerstvá káva.

Pořídíte u nás bezkofeinovou kávu buďto jako zrnkovou bezkofeinovou kávu, anebo i jako mletou bezkofeinovou kávu.

Léčení závislosti na kofeinu

A posledním důvodem je samozřejmě léčení závislosti. 

Léčba závislosti na alkoholu či na drogách má podporu široké veřejnosti a léčebny stojí na každém rohu. Léčeben specializujících se na závislost na kofeinu je ale jako perského šafránu.

Kávomil Cornelis radí....

Zkoušel jsem se závislostí na kofeinu zápasit jednou a stačilo to. Třebaže naše bezkofeiny chutnají skvěle, touha po kofeinu mě přemohla a od té doby opět vesele piju. Nechci ale nějak kazit morálku, určitě očistu bezkofeinem zkuste.    

Než abyste ale kandidovali do politiky a sáhodlouze přeorientovávali naše zdravotnictví, nabízíme lepší řešení ~ léčit závislost na kofeinu naší bezkofeinovou kávou.