Jak vybrat tu nejlepší zrnkovou kávu

Jak_vybrat_tu_nejlepsi_zrnkovou_kavu

Jak poznáte, že si pořizujete opravdu kvalitní kávu? Jak kvalitní zrnková káva vypadá na první pohled? A podle čeho vybírat při nákupu přes internet? Kávy existuje tolik druhů, že musíte umět ‚‚oddělit zrno od plev‘‘, abyste si skutečně pochutnali. Vezměte si k ruce šálek oblíbené kávy a zjistěte, jak vybrat opravdu dobrou zrnkovou kávu.

Nákupy v supermarketu

V supermarketu najdete skoro všechno, co běžně v domácnosti potřebujete. Kromě opravdu kvalitní kávy. V regálech obchodů leží mnoho druhů káv, mnohdy v líbivých obalech, které vzbuzují dojem kvality. I kdyby opravdu kvalitní byla, zamysleli jste se někdy, jak dlouho tam leží? Jak dlouho ležela předtím ve skladu a v jakých podmínkách

I sebelepší výběrová káva vezme při dlouhém a špatném způsobu skladování za své.

Láska na první pohled

Věříme, že dobrou kávu poznáte na pohled i bez velkého vysvětlování.

Kolumbijska_zrnkova_kava_Buendia_zrnka

Pro pořádek nabízíme pár jasných vodítek:

  • Káva nádherně a čerstvě voní, není v ní ani náznak zatuchlosti [zde ale pozor: pokud je káva příliš čerstvě pražená - v rozmezí několika málo dní - aroma se naopak ještě nemusí plně rozvinout].
  • Zrna jsou stejnoměrně barevná, nevyskytují se světlejší ani tmavé kousky (pokud se nebavíme o směsi, o tom dále v článku).
  • Zrnka nejsou tmavá a mastná – to značí přepraženou kávu a napovídá, že bylo třeba pražením něco zamaskovat.

Ke kvalitní kávě se dostanete například v dobré kavárně. Jestli vám tam chutná, dejte se do řeči s majitelem nebo baristou a zjistěte, kde nakupují.

Velká většina nákupů kávy dnes probíhá přes internet. Abyste nekupovali zajíce v pytli, poradíme vám, na co si dát při výběru pozor a jak odhadnout, jestli zvolená káva bude pro vás ta nej. Jdeme na to.

Výběrová vs. komoditní

O výběrové kávě už jste od nás slyšeli. Pravidla pro její určení nejsou pevně daná, proto se pod toto označení občas schová i taková káva, která si to rozhodně nezaslouží. Když ale víte, na co se při výběru zaměřit a jaké informace hledat, nenecháte se nikým ošálit. 

Odkud přišla

Základem pro rozpoznání výběrovosti je, zda je možné dohledat původ zrn, buď přímo na plantáž nebo alespoň do mikroregionu. Určitě by vám nemělo stačit, že na obalu je napsáno třeba ‚‚káva z Kolumbie‘‘. 

Zkontrolujte body 

Dále sledujte hodnocení SCA. Skutečně výběrová káva by měla mít hodnocení nad 80 bodů. U nás v Café Montaña se na tzv. cuppingové skóre můžete podívat u každé kávy. 

Sklizeň napoví

Samozřejmostí u výběrové kávy by měla být rovněž ruční sklizeň, která zaručí, že se mezi posbírané kávové třešně nedostanou ty nedozrálé nebo naopak nahnilé. Přítomnost takových zrnek bývá důvodem, proč se běžně komoditní kávy praží více tmavě. Jednoduše je nutné zamaskovat nežádoucí chutě. 

Sber_c

Přesná odrůda 

Nejen arabika nebo robusta určují, jaká káva se vám dostane do hrnku. Většina výběrovky je arabika, ale existuje i výběrová robusta. Hlavně arabika se pěstuje v mnoha odrůdách se specifickými vlastnostmi. 

TIP: Nejznámější odrůdy kávy od Bourbonu po Typicu a jejich rozdíly se hodí znát.

Pokud se káva tváří jako výběrová, informace o přesné odrůdě u ní nebude nikdy chybět. 

Metoda zpracování kávy

Způsob zpracování sklizených kávových třešní se také podílí na výsledné chuti. Úkol této části procesu je dostat z kávové třešně 2 zrnka kávy, zbavit je slupky, dužiny i obalu (tzv. pergamenu) a vysušit je na optimální vlhkost 11,5 % tak aby mohly bezpečně vycestovat

O metodách zpracování kávy si můžete u nás přečíst podrobně. Nyní nám postačí zdůraznit, jaká výsledná chuť se dá očekávat od jednotlivých způsobů. 

Volba metody záleží především na podnebí a dostupnosti vody v oblasti sklizně. 

Suseni_c

Mokrá

Nebo také promytá, případně washed. Na výstupu stojí zpravidla káva s vyšší aciditou, chuťově čistá a bohatá. Protože se kávová zrna suší bez slupky a dužiny, nepřechází do nich jejich chuť a naopak silněji pocítíte chuť čistých zrn

Mokrou metodou se zpracovává 60 % celosvětové kávové produkce a většinou té kvalitnější. 

Používají ji v Kolumbii nebo Africe. Obecně tam, kde mají k dispozici dostatek vody.

Suchá 

Dry-processed, natural, jde o více výrazů pro totéž. Kávové třešně se suší vcelku. Díky částečnému procesu fermentace, která probíhá ve slupce a při níž vzniká cukr, se právě ten dostává do zrnek a způsobuje výslednou sladší chuť kávy.

Naturálně zpracovávají kávu v některých oblastech Brazílie nebo Etiopie, jednoduše tam, kde se potýkají s nedostatkem vody. 

Obecně se tvrdí, že ze suché metody vznikají spíše komoditní kávy, kávy pro domácí trh nebo méně kvalitní. Neplatí to ale 100%. 

Důkazem budiž naše výběrové kávy:

Káva Brazil Paraiso Estate nebo bezkofeinová lahůdka káva Decaf Puro bez kofeinu.

Honey

Alias semi-washed. Kombinace suché a mokré metody si vybírá z obou něco. Zrnka se suší obalená pouze v části dužiny, která díky procesu mírné fermentace mění strukturu na lepkavou, připomínající med. Ta pak propůjčuje zrnům sladší chuť.

Káva z brazilské farmy Fazenda Sertao - zpracování metodou honey

Káva zpracovaná tímto postupem má plné, ale jemné tělo, menší kyselost, než ta, která je zpracována mokrou metodou. Zároveň nabízí široké spektrum chutí a je tak o něco zábavnější než ta, která prošla suchým zpracováním. 

Ačkoli honey metodu vynalezli Brazilci, nyní ji využívají hlavně na Costa Rice a v El Salvadoru

V Café Montaña najdete například tyto kávy zpracované metodou semi-washed: 

Káva Brazil Fazenda Sertão, dále ve směsích Fuerte Espresso a Eño Ñuño.

Alchymie pražení kávy

Posuneme-li se dále v cestě kávového zrna, dojdeme k pražení. A to je naše specialita! K zrnu se mohou farmáři chovat s láskou, sušit ho s největší precizností, ovšem pražením lze celé předchozí úsilí naprosto zhatit. 

prazeni_kc

Úkolem dobré pražírny je vyladit pražení každé jednotlivé várky zrnek s ohledem na odrůdu, původ i metodu zpracování a vytěžit z ní to nejlepší, co může dát. Vyžaduje to nejen teoretické znalosti, ale také vytříbený cit získaný zkušenostmi. 

Naprostý základ tkví jistojistě v čerstvosti. U nás v Hradci pražíme kávu každý den.

TIP: Nenakupujte kávu do zásoby ve velkém. Káva si své nejlepší chuťové vlastnosti uchová přibližně 14 dní po upražení. Nemá smysl pořizovat ji na půl roku dopředu

Každý máme jiné chutě, proto existují hned 3 profily pražení. Každý z nich zvýrazňuje jiné chuťové vlastnosti. 

Kávomil Cornelis radí....

Leckdo by zde namítl, že profilů pražení je daleko více než 3. Ano i ne. Lze se setkat s tvrzením že profilů pražení je 14, podle někoho jiného jich je 9. Většina kávomilů si ale pod těmito termíny mnoho nepředstaví. Abychom tedy mluvili stejným jazykem, v pražírně operujeme s termíny světlé pražení, střední pražení, mírně tmavší pražení a tmavé pražení.

Světlý profil 

Rozehrává ovocné tóny, kyselinky a nabízí nejkomplexnější průzkum dané kávy. Tento profil rozhodně doporučujeme na filtr

Filtrado_zrnkova-kava

Střední profil

Vyváženě balancuje mezi ovocnými a hořkými tóny a bere si to nejlepší z obou pólů. Na střední profil pražíme většinu našich káv, protože se hodí jak na filtr, tak do kávovaru a uspokojí i fanoušky moka konvičky. 

Tmavý profil

Podtrhuje hořkou chuť a kyselinky nechává zaniknout. Nevýhodou je, že z chuťového dobrodružství udělá fádní zážitek. Tmavší pražení totiž utlumí nuance, kterými se od sebe jednotlivé kávy liší. 

Ne nadarmo se proto v běžném obchodě nebo u komoditní kávy setkáte často s velmi tmavě praženými zrnky. Tmavé pražení nezabíjí jen dobré chuťové vlastnosti, ale i ty nechtěné. 

Směsi

Směsi více odrůd nebo směsi arabiky a robusty jsou oblíbené. I my máme výtečnou kávovou směs, na kterou jsme velmi hrdí. Pokud si kvalitní směs prohlédnete, zjistíte, že zrnka se od sebe liší nejen velikostí nebo tvarem, ale i barvou. 

Základem dobře pražené kávové směsi je, aby každou ze složek pražíme samostatně. Jen tak lze docílit nejlepší chuti každé z nich a následně je vzájemně propojit do výjimečného kávového zážitku. 

Co na to robusta

Hořká, více kofeinová sestra arabiky, se dostává většinou do instantních káv nebo do směsí. Panuje názor, že je méně kvalitní a pražírny s ní moc nepracují. Hledat opravdu dobrou robustu je trochu jako hledat jehlu v kupce sena. Ale dá se najít.

I když chutě nikdy nebudou tak rozmanité jako u arabiky, má a bude mít své zastánce. Osloví ty, kdo upřednostňují hořkou kávu s nulovou aciditou na espresso, anebo ji pijí primárně kvůli povzbudivému účinku. Robusta totiž dodá na stejnou dávku kávy až 2x více kofeinu než arabika.

#produkty#/smesi-arabica-robusta/

S robustou z Vietnamu máme velmi dobrou zkušenost. Najdete ji ve směsích:

Fuerte Espresso, espresso směs 70 ÷ 30, a speciál na tradičního českého turka: Turkído

Prohlédněte si obal

To, jak je káva zabalená, není jedno. A vůbec nejde o to, aby měl obal hezkou grafiku, na kterou mnohdy lákají komoditní kávy. Obal má splňovat podmínky pro uchování čerstvosti kávy a také důležité informace pro spotřebitele. Jen tak máte jistotu, že daná pražírna nebo prodejce věnovali kávě náležitou péči.

Bezkofeinova_kava_Natur_Decaf_830

Jak má vypadat obal?

Nepřítelem číslo 1 pro čerstvost kávy je kyslík. Ten se po pražení nesmí do obalu dostat za žádnou cenu. Proto je kvalitní obal opatřený jednosměrně propustným ventilem. Ten zajistí, že oxid uhličitý, který káva po upražení vydechuje, odchází ven a sáček nepraskne. Zároveň ale nepustí vzduch dovnitř. 

Obal musí být také nepropustný pro vlhkost. O to se postará hliníková vrstva nebo vrstva ze speciálních fólií. 

Jaké údaje hledat na obalu s kvalitní kávou?

Nespokojte se s nápisem 100% arabica. Hledejte informace, o kterých jsme psali v článku. Některé možná pražírna uvádí na svém webu a můžete si je přečíst při objednání. Ty důležité však na etiketě nesmí chybět: 

  • původ kávy
  • stupeň pražení
  • datum pražení
  • popis chuťového profilu

Na stránkách e-shopu by potom měly být dostupné informace o způsobu zpracování, přesné odrůdě, případně další detaily o původu a cestě kávy. 

Zkoušejte, experimentujte, buďte zvědaví

Znalcem se člověk nenarodí. K poznání kvality vede cesta jen přes mnoho vypitých litrů kávy. Kvalitní kávy. Je to jako s vínem. K některým se propijete až časem, některé ocení jen opravdoví fajnšmekři. Ve světě kávy je pořád, co objevovat. Přimlouváme se, abyste si tříbili vkus na dobré kávě. Teď už víte, jak ji poznat. 

Už jste našli tu svou nej? Napište nám, která to je.