Novinky

16 zajímavostí ze světa kávy

16 zajímavostí ze světa kávy

16 zajimavosti ze sveta kavy

Svět kávy se neustále mění a vyvíjí. Vznikají nové postupy přípravy, odhalují se nová fakta. Káva má bohatou a dlouhou historii a specifické zvyklosti okolo své konzumace v mnoha národech. Pokud myslíte, že vás už žádné informace o kávě nepřekvapí, zkuste s námi nyní zjistit, jestli je to opravdu tak.

1. První kavárna v Evropě vznikla v Benátkách

Stalo se tak roku 1643. A není divu. To italští kupci dovezli kávu z arabského světa do Evropy a Benátčané se postarali o šíření její popularity po celém světadíle.  

Nejstarší dodnes fungující kavárnou v Benátkách je pak Caffè Florian na Náměstí sv. Marka, která funguje od roku 1720. Nádherný zrekonstruovaný interiér je jako stroj času. Kdo by si nechtěl vychutnat espresso tam, kde svůj šálek popíjel třeba Giacomo Casanova nebo Lord Byron? Mimochodem víte, proč si Casanova tuto kavárnu oblíbil? Jen tam totiž mohly v té době v Benátkách chodit ženy bez doprovodu svých mužů 🙂

V Českých zemích jsme si na svou první kavárnu museli počkat do roku 1702, kdy ji Turek Achmet otevřel v Brně. Pražané jsou tady za Brnem lehce pozadu, protože jejich první skutečná kavárna vznikla v roce 1714. 

2. Káva jako důvod k rozvodu

Kolem kávy se vždy točil společenský život. A to nejen venku, ale i rodinách. Káva se stala součástí rozmanitých společenských a rodinných událostí. 

V Turecku před svatbou musela žena muže přesvědčit, že umí uvařit dobrou tureckou kávu. Při námluvách, kdy ženich s rodinou přišli k nevěstě domů, zase sladkostí kávy dávala potenciální nevěsta signál otci, jak moc se jí ženich zamlouvá. Samozřejmě čím sladší, tím lepší 🙂

Mleta-kava

Po svatbě přešlo břímě obstarávání kávy na muže. Ten musel zajistit dostatečné množství kávy manželce. Když ne, žena měla legitimní důvod k rozvodu.  

3. Ženy proti kavárnám

Je naprosto obvyklé, že spolu kamarádky jdou na kávu. Nebylo tomu tak vždy. Když v Evropě vznikaly první kavárny, byly jejich návštěvy výsadou mužů. Ti se zde scházeli tak moc rádi a tak často, že to jejich drahým polovičkám začalo vadit. Kavárny někdy sloužily i jako zástěrky pro provoz nevěstinců. Říká se, že někteří pánové si do kaváren dokonce nechávali i posílat poštu. 

Nelibost dam vůči kavárnách vygradovala v Anglii sepsáním Ženské petice proti kávě, kde si ženy stěžovaly, že káva dělá z mužů eunuchy a starce a zbavuje je síly a chtíče

Cappuccino_m

Legrační zajímavostí je, že není zcela jisté, zda tuto petici opravdu napsaly nespokojené ženy. Jiný historický výklad říká, že petice je satira, která měla poškodit pověst kaváren, aby se zde z dlouhého vysedávání a debatování nezrodily protistátní plány. 

4. Ďáblův nápoj se dočkal požehnání

První evropskou zemí, kde se káva začala pít, byla Itálie. Ani zde to ale neměla na začátku snadné. Nový nápoj s povzbudivým účinkem vyvolával v katolické zemi velké emoce, a to především v řadách duchovenstva. Až papež Clement VIII. kávě na konci 17. století požehnal. Údajně proto, že káva papežovi velmi zachutnala. Zní to logicky. Ale kdo ví. 

5. Kolébkou kávovníku je Etiopie. Ale ne jako nápoje 

Přesně provincie Kaffa. Dodnes tu arabica roste planě v deštných pralesích. Existují zmínky o tom, že obchodní cestující žvýkali cestou přes Etiopii kávové třešně, aby se povzbudili na dlouhé, únavné cestě. Tamní obyvatelé dodnes konzumují rozemletou kávu smíchanou s máslem jako velmi výživný a vydatný pokrm. 

Pití kávy jako nápoje vynalezli až v arabské Mekce, kde vznikly první kavárny na světě

6. Rodina kávovníku – arabica, robusta a méně známé druhy 

Kávovník nebo také coffea je rod rostlin z čeledi mořenovitých. Tyto vytrvalé keře najdete na světě ve více než 100 druzích. Komerčně se pro konzumaci pěstuje převážně kávovník arabský (coffea arabica) a kávovník statný (coffea canephora), známý spíše jako kávovník robusta. Název robusta pochází z latinského slova rōbusta – silný. 

arabika_vs_robusta

Dalším známějším druhem kávovníku je kávovník liberijský (coffea liberica). Ten se pěstuje a konzumuje především na Filipínách. Jeho výrazný, hutný a kořeněný profil z něj činí kávu, kterou prý buď milujete, nebo nenávidíte. 

Ještě méně známý je pak druh coffea excelsa. Produkují ho rovněž v jihovýchodní Asii a někdy se jeho zrna zaměňují nebo míchají s kávovníkem liberijským. Mají ovocnější a trpčí chuť s nádechem hořké čokolády a poznáte v nich květinové tóny. 

7. Kávové zrno je pecka v třešni

Plodem kávovníku je peckovice – kávová třešeň. V ní se ukrývají zpravidla 2 zrna, která jsou ve skutečnosti peckami oné třešně. Zralé třešně poznáte podle druhu kávovníku tak, že mají tmavě červenou, žlutou nebo téměř černou barvu. Dužina kávové třešně je sladká. Pokud se zrna zpracovávají suchou metodou nebo metodou honey, část sladkosti přechází právě do chuťového profilu kávy. 

Kávomil Cornelis radí....

V kávové třešni jsou zpravidla dvě zrnka. Občas se ale stane, že je tam jen jedno. Takové zrnko se pak nazývá "Peaberry" a jedná se o přirozený defekt, kdy jedno zrnko zakrní a druhé tím pádem vyplní celou třešeň. Někteří kávomilové tenhle typ zrnek vyloženě vyhledávají pro údajnou bohatší chuť.   

8. Kde se vzal název ‚‚káva‘‘

Jedna verze se přiklání k tomu, že slovo pochází z názvu kolébky kávy, provincie Kaffa v Etiopii. Druzí tvrdí, že se vyvinulo z arabského slova qahwah, které označovalo nápoj připravovaný z kávových zrn. Původně se qahwah používalo jako jedno z označení pro víno. Jelikož ale islám zakazuje alkoholické nápoje, postupně se vžilo právě pro nápoje z kávy.

9. Jaký je význam slova espresso

U jazykových zajímavostí ještě chvíli zůstaneme. Espresso patří mezi nejrozšířenější způsoby přípravy kávy v našich končinách. Přemýšleli jste, odkud název pochází? Asi vás nepřekvapí, že má své kořeny v italštině. Byli to totiž právě Italové, kteří tuto metodu vynalezli. Espresso pochází ze slova esprimere, které znamená vyjádřit nebo také vytlačit

#produkty#/kava-bez-kyselosti/

 

10. Znáte kávu z USA?

EspressoNejznámější kávou z USA je bezesporu ta havajská. Hawaii Kona roste na sopečné půdě, a to jí dodává výraznou chuť a aroma. Chcete-li zkusit něco opravdu exkluzivního, havajská káva vám tento zážitek rozhodně nabídne. 

V minulosti bylo významným producentem kávy také Portoriko. Nyní se tamní farmáři pokouší opět produkci rozšířit. Ze zdejších malých farem pochází káva s plným tělem, jemnou chutí a čokoládovými a oříškovými tóny. 

V posledních letech se s pěstováním kávy experimentuje také v Jižní Kalifornii

11. Jak Američané vyměnili čaj za kávu

Bostonské pití čaje znamenalo politický akt více než manifestaci chuťových preferencí osadníků Severní Ameriky. Při této události v roce 1773 vyhodili američtí kolonisté na protest z lodi v přístavu v Bostonu do moře celý náklad čaje z obchodní lodi Východoindické společnosti. Čin vyostřil spory mezi kolonisty a britským impériem a byl jednou z akcí, které pomalu dovedly Ameriku k revoluci. 

Konzumaci čaje kolonisté nahradili kávou. Káva se tak stala jedním ze symbolů vzdoru proti britské nadvládě. Dodnes se v USA vypije as i 5× více kávy než čaje. 

12. Káva ze zažívacího traktu zvířat

O cibetkové kávě jste určitě slyšeli. I jiná zvířata umí upravit kávu tak, že se z ní stane vzácné zboží. 

K nevšednímu způsobu úpravy se využívá v Thajsku také několik slonů, často zachráněných před službami spojenými s turistickým ruchem. Produkují jemnou kávu s komplexní chutí, tóny kakaa, koření, trávy a třešní. 

Výhradním dovozcem kávy z trávicího traktu slonů je společnost Black Ivory Coffee. Jen tak se k ní ale nedostanete, jde o luxusní zboží a 1 kg stojí okolo 50 000 Kč. Primárně ji odebírají michelinské restaurace a mezi veřejnost se dostane jen vzácně. 

Cibetka a káva

13. Kdo vypije nejvíce kávy na světě? 

Možná vás to překvapí, ale nejsou to ani Italové ani Brazilci. Ačkoli v Brazílii se pěstuje nejvíce kávy na světě, v její konzumaci se země pohybuje až okolo 12. pozice. 

Nejvíc si kávu dopřávají v Lucembursku a to okolo 15 kg na osobu ročně. Následují Finové s přibližně 12 kg, dále Norové a Dánové. Itálie obsadila 15. příčku. My Češi jsme ve světě tak trochu kávová ořezávátka a stojíme na 35. pozici. Káva jednoduše není pivo. 

14. Víte, co je caffè sospeso?

V Neapoli věří, že kávu si člověk nejlépe vychutná v atmosféře sdílení. Místní tradice, která upadla v zapomnění, ale nyní ji některé kavárny oživují, se jmenuje caffè sospeso. Spojení lze přeložit jako ‚‚suspendovaná‘‘ nebo ‚‚pozastavená‘‘ káva. Princip spočívá v tom, že zákazník zaplatí 2 kávy a dostane 1. Další je předplacená pro dalšího zákazníka, který do kavárny vstoupí. 

15. Zjistěte svou budoucnost z lógru

French press kávaSlyšeli jste o věštění budoucnosti z kávové sedliny? Tento způsob předpovídání budoucnosti se jmenuje tasseografie. Kontroverzní praktika vznikla, když se v 17. století káva pomalu začala šířit Evropou. Jakožto novému a neprozkoumanému nápoji jí lidé přisuzovali nejrůznější magické účinky. K věštění už byl jen krůček. 

Kávovou sedlinu lze ovšem využít i velmi prakticky. Lógr se používá k hnojení, kompostování, dají se s ním prý umýt i připálené hrnce. 

16. Za jak dlouho odbourá tělo kofein?

Kofeinovou špičku má tělo cca 20 minut po konzumaci kávy. Jiné zdroje uvádí až 40 minut. Máte-li v těle okolo 100 mg kofeinu, množství, které přibližně odpovídá 2 espressům, zbavíte se posledních zbytků kofeinu za 10–12 hodin

Citlivým jedincům to může trvat i déle. Počítejte s tím, když si dáváte kávu odpoledne. Jste-li na kofein citliví, mohly by po příliš pozdním šálku kávy nastat potíže s usínáním. 

 

Už víte o kávě vše? 

Myslíme si, že ne. Ani my to nevíme. Jestli jste si  rozšířili obzory a zjistili něco, co vás překvapilo, jsme rádi. Jestli ne a naopak víte o kávě něco, o co byste se s námi rádi podělili, napište nám

kde

Jak správně umlít kávu pro různé druhy přípravy

Jak správně umlít kávu pro různé druhy přípravy

Jak spravne namlit kavu

Věnovali jste velké úsilí výběru dokonalých zrn, přemýšleli o stupni pražení a nyní se chystáte připravit ten nejlepší šálek domácí kávy. Máte mlýnek a zrna. Co teď? Jak nastavit mlýnek, aby výsledek byl dokonalý? Existuje univerzální správná hrubost, která se hodí na všechno? Čtěte a zjistíte to.

Zlatá střední cesta? 

Hned na úvod si řekněme, že žádná univerzální hrubost neexistuje. Důvod je jednoduchý. Při mletí se narušuje buněčná struktura kávových zrn, díky čemuž se potom do nápoje uvolňuje aroma a chuť. Tomuto procesu se říká extrakce. Čím jemnější mletí, tím rychleji se aromatické látky do vody uvolní. 

Hrubost_mleti_moka_konvicka

Obecně platí, že čím kratší doba extrakce, tím jemnější mletí příprava kávy vyžaduje. A naopak. Čím déle se rozemletá směs louhuje, tím by měla být hrubší. 

Každá metoda přípravy vyžaduje jinou dobu extrakce

Podextrahovaná káva chutná mdle, je vodnatá a nevýrazná, v případě espressa postrádá pěnu. Přeextrahovanou kávu poznáte podle hořkosti, která přebije všechny ostatní chutě. Ani jedno z toho nechcete pít. 

Další důvody pro rozdílné stupně mletí jsou čistě fyzikání. Například přes velmi jemnou konzistentní směs v kávovaru těžko projde voda. Pokud je zase směs moc hrubá, voda projde až moc snadno a rychle a nezachytí cenné látky. Moc jemné mletí ve french pressu zase způsobí, že sedlina pronikne sítkem a dostane se do hrnku. 

Je jasné, že na hrubosti záleží. Jak to zařídit, abyste ze svého šálku dostali to nejvíc, co může dát?  

Stupně mletí kávy a co připomínají

Stejně jako neexistuje jediná správná hrubost kávy, neexistuje ani jedna jedná univerzální stupnice mletí. Najdete v nich drobné rozdíly. Abyste si mohli daný stupeň mletí lépe představit, přirovnávají se k hrubosti mouky, písku nebo cukru

 

Stupeň

Struktura

Příklad způsobu přípravy

extra hrubé

úlomky větší než 1mm           

cold brew

velmi hrubé

cukr krystal

french press

hrubé

krupicový cukr

automatické překapávače    

střední

hrubá mouka

moka konvička

jemné

polohrubá mouka

espresso

extra jemné                             

cukr moučka/kakao

turecká káva z džezvy

 

V různých zdrojích se stupnice může lišit, základ ale máme. Nyní vás provedeme jednotlivými metodami přípravy kávy.

Metody přípravy kávy a hrubost mletí

Cold brew: dlouhá extrakce

Recept na cold brew už možná znáte. Pokud ne, mrkněte na něj. Protože se káva louhuje hodiny ve studené vodě, není žádoucí, aby zrnka byla na padrť. Naopak. Tahle metoda vyžaduje to nejhrubší zrno a tedy extra hrubé mletí.  

Mleta-kava

French press 

Zkuste náš postup na přípravu kávy z french press. Zvolte stupeň hrubého mletí, tedy podobnost cukru krystal. Káva se v něm louhuje několik minut. Proto se hodí hrubší konzistence. Další důvod je nasnadě, větší kousky neprojdou sítkem a neznepříjemní pak výsledný požitek. 

Tradiční turek a česká klasika

Turka vám v cizině neudělají, takhle specialita z českých luhů a hájů se ve světě nechytla. Jakou hrubost byste pro něj vybrali? Hrubší, protože lógr leží na dně někdy opravdu dlouho? Zní to logicky. Převládá však názor, že výhodnější je jemné mletí, díky kterému se sedlina na dně dobře usadí. 

Tradiční turecká káva z džezvy vyžaduje to nejjemnější mletí, které vypadá jako kakao nebo moučkový cukr. 

Batch brew a automatické překapávače

Milujete překapávanou kávu více než espresso? Její ovocné tóny a dlouhé popíjení při povídání s přáteli nebo čtení oblíbené knihy? Pak do svého automatického překapávače, například typu mocca master, sypte hrubě mletou kávu připomínající krupicový cukr 

Přečtěte si, co je batch brew a proč se hodí i pro velkou společnost.

Hario V60: zázračný úhel

Znáte Hario V60? Jen ve zkratce, jde o druh dripperu se sklonem stěn 60°. Odtud pochází jeho název. Tento japonský vynález filtruje kávu přímo do hrnku přes papírový filtr. Doporučení se shodují na hrubém mletí struktury krupicového cukru, ale o něco jemnější než pro chemex. 

French press káva

Extrakce by měla trvat 2–4 minuty. Kratší doba znamená nevýraznou až vodnatou kávu, delší zase příliš hořkou. Jemnost mletí tedy vylaďte podle vašich preferencí i druhu použité kávy.

Chemex a vacuum pot: kávové baňky

Oba názvy zní trochu jako z laboratoře. A vacuum pot opravdu připomíná laboratorní aparaturu. Dokonce se zahřívá kahanem. Přinese zajímavou podívanou spojenou s přípravou kávy, ale na běžné denní použití se moc nehodí. Připravíte si v něm lahodnou kávu bez kalu.

Chemex není tak složitý a lze s ním pohodlně připravit i větší množství kávy bez kalu a usazenin. Na rozdíl od Hario V60 na něm nenajdete drážkování, takže filtr se přilepí úplně na jeho skleněné stěny. Pro filtraci slouží materiál ze speciální jemné buničiny. Extrakce v něm trvá přibližně 5 minut.

Pro obě metody doporučujeme začít s hrubým mletím, připomínajícím krupicový cukr. Výslednou chuť potom doladíte úpravou hrubosti mletí dle vlastních priorit. 

Aeropress: káva na cesty i domů

Aeropress je šikovná pomůcka pro domácí přípravu kávy. Díky plastovému tělu je lehký a směle si ho můžete přibalit do batohu na cesty. Místo termosky s hotovou kávou si pak  připravíte čerstvou rovnou v přírodě. 

Způsoby přípravy kávy v aeropressu jsou různé a trvají různou dobu. Podle zvoleného postupu přizpůsobte hrubost mletí. Vždy se budete pohybovat v rozmezí jemného až středního mletí

Moka konvička: alternativa espressa

Oblíbená káva z moka konvičky nadchne především příznivce plných chutí. Káva z ní je jedinečná. Nemá pěnu jako espresso, ale z alternativních způsobů přípravy se mu podobá nejvíce. 

Hrubost ideální pro tuto přípravu je střední, jako hrubě mletá mouka. Příliš jemná směs by nejen přinesla nepříjemnou hořkost, ale také by mohla ucpat sítko. 

Kávomil Cornelis radí....

Spousta lidí má s moka konvičkou negativní asociace, s tím já ale nemůžu souhlasit. Třebaže nejradši piju klasické espresso, když je člověk někde na cestách, nad moka konvičku není. Káva z ní chutná skvěle a kávu si člověk připraví jednoduše nad ohněm.

Espresso, královská disciplína

Máte doma kávovar na espresso? Pak jistě toužíte připravit si dokonalý šálek kávy tak, jak ho znáte z kavárny, plný chuti a pěny. 

Espresso

U espressa se držte jemného mletí připomínajícího polohrubou mouku. Je to proto, že kávovary pracují s vysokým tlakem a káva musí průchod vody zpomalit. Ideální doba extrakce se pohybuje mezi 20 a 30 vteřinami, takže jemné mletí je důležité i proto, aby se stihly uvolnit všechny chutě a aroma. 

#produkty#/espresso-smesi/

Kdyby byla směs příliš hrubá, voda by protekla jakoby nic a vznikl by mdlý, vodnatý nápoj. A co víc, chyběla by crema. Moc jemná káva způsobí, že se voda přes sítko dostává moc dlouho, káva se přepálí a vypustí do šálku i to, co v něm nechcete, totiž přílišnou hořkost. 

Vlastníte-li kávovar s přetlakovým sítkem (například pákový), umelte zrnka o něco hruběji, něco mezi polohrubou a hrubou moukou. Jemnější směs by mohla sítko poškodit.

Vyvarujte se těchto častých chyb při přípravě espressa

Univerzální zásady pro mletí kávy:

  • Vždy melte zrna těsně před přípravou.
  • Kupte si kvalitní mlýnek s možností nastavení hrubosti a mlecími kameny, ne noži.
  • Dokud to nemáte v oku, namletou kávu před přípravou zvažte, abyste použili správný poměr vůči vodě.
  • Každá káva je jiná, a proto když zkoušíte novou odrůdu, pohrajte si také s nastavením hrubosti. I malá změna může způsobit velký rozdíl. 

Melte si sami

Ať už holdujete překapávané kávě, nebo espressu, doporučujeme pořídit si mlýnek a umlít si kávu sami. Je to zásadní krok při přípravě a můžete ho snadno ovlivnit a vyladit tak, abyste ze šálku dostali přesně to, co vám chutná nejvíce. Chce to trochu experimentování a času, ale výsledek stojí za to

Pravá turecká káva a český turek: Kvalitní příprava není sci-fi

Pravá turecká káva a český turek: Kvalitní příprava není sci-fi

Dzezva_2

Turek nebo trochu hanlivě lógrovka z českých kuchyní nezmizela ani pádem minulého režimu. I dnes často hosté na návštěvách pohrdnou třeba filtrovanou kávou a dají přednost turkovi. Důvod je jasný: tradice, jistota a vzpomínka na staré dobré časy.

Co je turecká káva: Podle Čechů i zbytku světa

Češi turka vnímají jako rychle připravený nápoj, kdy zalijí cca 2 kávové lžičky jemně namleté kávy horkou vodou. V arabském originále jde ale o silnou vydatnou kávu vařenou přímo na ohni ve speciálních konvičkách zvaných džezva (cezve) nebo ibrk, briki nebo rakwa. 

Silnou nezaměnitelnou chuť a aroma turecké kávě dodává právě tato měděná pocínovaná konvička tvaru hrušky. 

Dzezva_1

Pozor: Pravá turecká káva se vždy podává s pěnou a před konzumací se už nemíchá. Turci milují kávu hodně slazenou. Dokonce až tak, že mnohým připomíná Salko. Mléko jako takové se ale při podávání nepoužívá.

O původu pravé turecké kávy

V 16. století přivezli obchodníci ze Sýrie do Turecka první kávová zrna. Káva nadchla členy náboženské obce, politiky i běžné lidi. Jejich kahve, naše káva, v překladu znamená omamný nápoj. Ten místní pili ve speciálních, k tomu určených místnostech. 

Dovoz kávy byl dokonce na čas zakázán, protože se Turci báli, že při pití tohoto omamného nápoje lidé spunktují převrat nebo jinou aktivitu ohrožující vládu.

Říká se také, že se káva stala součástí zásnubních rituálů: Pokud potenciální nevěsta uvařila ženichovi sladkou kávu, vypadalo to se svatbou nadějně. Pokud ale chutnal nápoj spíše slaně, neviděla společnou budoucnost příliš valně. Jinde se zase říká, že neschopnost připravit druhé polovičce pravou tureckou kávu patřičné chuti bylo právoplatným důvodem rozvodu.

Příběh českého Turka začíná v 18. století

V roce 1554 v Istanbulu vznikla první oficiální kavárna. Věhlas „omamného nápoje“ se rychle rozšířil až k nám do Evropy. První zmínky o pražském podnikateli s kávou pocházejí z roku 1710. Šlo o Jiřího Deodata, v dobových zdrojích zvaného Georgius Hatalah z Damašku.

Dzezva

Prameny mu přisuzují post zakladatele českých kaváren i autorství českého Turka. Toho vařil v bytě v Karlově ulici a tak, že zalil mletou kávu horkou vodou. Protože šlo o počeštělý recept z arabských zemí, začalo se mu říkat český Turek. Jiří ho prodával rovnou na ulici, stejně jako Turci. 

Výhody českého turka

  • Je rychle hotový.
  • Hezky voní.
  • Na přípravu nepotřebujete žádné speciální vybavení.

Nevýhody turka

  • Zalitím kávy vařící vodou dochází ke znehodnocení cenných živin, aromatu i chuti.
  • Lógr na dně hrnku komplikuje pohodové pití a trochu kazí celý zážitek z kávy.
  • Mletá káva při delším skladování ztrácí svou kvalitu.
  • Existují daleko lepší metody přípravy kávy, které při podobné náročnosti vytáhnou z kávy více z chuti i vůně: například filtrované kávy nebo moka konvičky.

Kávomil Cornelis radí....

Turecká káva nemá v Česku úplně dobrou pověst. Není to ale jen a pouze nesprávnou přípravou, stojí za tím z velké míry hlavně (ne)kvalita kávy která se na českého turka často používá. Z nekvalitních zrn totiž dobrou kávu neuděláte.   

Příprava pravé turecké kávy 

V džezvě:

  1. Kávu namelte nebo si nechte namlít na jemno. Konzistence by měla připomínat třeba hladkou mouku.
  2. Vařte nápoj v konvičce s vodou, případně i cukrem nebo kořením (kardamom, ambra..).
  3. Až začne pěnit, snižte plamen a pěnu lžičkou přeneste do šálku. Dál vařte.
  4. Když káva znovu projde varem, lijte ji opatrně do šálku, abyste nezničili pěnu.
  5. Nefiltrujte. Kávu přelijte do hrnečku a lógr nechte usadit na dně. 
  6. Podávejte v malých šálcích, ideálně bez mléka či smetany. Přidejte také skleničku vody, které by se host měl napít jako první.

Dzezva_3

Bez džezvy, český turek:

  1. Do šálku nasypte cca 7 g mleté kávy.
  2. Postupně zalévejte připravenou vroucí vodou, kterou necháte chvilku odstát.
  3. Nalévání provádějte krouživým pohybem.
  4. Zhruba ve třetině šálku krátce zastavte a lijte dál.
  5. Ještě jednou pokračujte v zastavení a dolití. Dosáhnete tak plné chuti.

Nejčastější chyby při přípravě českého turka

  • Základní chybu už jste v článku možná objevili: Je jí delší skladování už namleté kávy. 
  • Pozor také na zalití kávy rovnou vroucí vodou. Zbytečně se ochuzujete o chuť i živiny v kávě. Nechte uvařenou vodu chvilku odstát, aby při zalití měla teplotu cca 96 °C.
  • Nenechávejte kávu louhovat příliš dlouho na dně. Držte čas mezi 2 a 4 minutami. Pak ji sceďte. Chráníte tak svůj žaludek i nervy, které příliš silná káva zbytečně dráždí.

#produkty#/kava-na-turka/

Káva Turkído: Pravý i český turek v plné chuti i síle

Protože ani my sami neodmítneme poctivého turka, rozhodli jsme se pro vás připravit základ na toho nejlepšího široko daleko: Turkído v mleté i zrnkové podobě. Obsahuje půl na půl arabiku a robustu. V silné chuti ucítíte podtóny oříšků a čokolády. A kdyby se vám přece jen nechtělo vařit „lógrovku“, skvěle se hodí i do moka konvičky, na french press i jakýkoli filtr.

Tradiční chuť a vůně pohladí po duši: Doma i při obchodním jednání.

Pití kávy v zimě: Zimní únava vás nezastaví

Pití kávy v zimě: Zimní únava vás nezastaví

Kava_v_zime

Ne nadarmo vypijí nejvíc kávy na světě Finové. Jejich průměrné 4 šálky denně dělají v ročním souhrnu úctyhodnou spotřebu 26 kilogramů kávy na hlavu. Důvod už asi tušíte: Téměř celoroční zima a snaha se s ní popasovat co nejvíc produktivně.

Finové a Norové: Největší spotřebitelé kávy na světě

Zmíněné 4 kávy představují průměrnou spotřebu na jednoho Fina. Ve skutečnosti ti, kdo kávě holdují, denně vypijí klidně 8 až 9 šálků. Největší borci dokonce až 30 šálků. 

Povinné kávové přestávky tu mají 2× denně. Není se čemu divit, protože teploty tu klesají až k mínus 40 stupňům Celsia, světla je málo a večer nastává velmi brzy. Horké nápoje jsou tak k ohřátí a probuzení skoro nutností.

Nic se nemá přehánět

Z našeho článku káva a pracovní výkon už víte, že tito náruživí milovníci kávy překračují denní doporučenou dávku kofeinu. V těle tak roste tolerance a abyste cítili účinky, potřebujete vypít víc a víc kávy.

Kávomil Cornelis radí....

Co se spotřeby kávy týče, řadím se taky spíš mezi seveřany. A to nemusí být ani zima. Nicméně 30 šálků kávy denně by bylo moc už i na mě.

Když nad tím ale teď tak přemýšlím, neměli bychom jako pražírna zvážit expanzi do Finska? Aspoň přes zimu.      

Proč pít v zimě kávu

I v našich zeměpisných šířkách klesají teploty pod nulu, den je krátký a tma naopak dlouhá. Slunce ani ve dne skoro nevychází a když už, tak moc nehřeje.

Důvodů, proč se ohřát zevnitř, je hned několik:

  1. Získáte potřebnou energii ve dnech, kdy je slunečního svitu pomálu a pocitově tma skoro celý den.
  2. Podpoříte játra, namáhaná střídáním teploty a blízkou změnou počasí na jarní. Proto také tolik lidí drží různé jarní detoxy a jiné očisty, které ale lékaři moc rádi nevidí.
  3. Zlepšíte svou krátkodobou paměť, která při chmurném počasí leniví. Zrychlí se i vaše postřehy.
  4. Prohřátím zevnitř se budete cítit méně unavení a bude se vám lépe pracovat.
  5. Káva svědčí i náladě, kterou podpoříte už jen vůní čerstvého nápoje.

espresso_lungo

Další možnosti, jak bojovat proti zimní únavě

Ptáte se dál, co proti zimní únavě? Možností je několik a každý si musí vyzkoušet, co mu funguje nejlépe. 

Nabízí se třeba:

  • Pravidelně krátce a intenzivně větrat. Okysličíte tak vzduch i své tělo.
  • Každých zhruba 30 minut se zvednout a protáhnout. Vystřídat to můžete i s krátkým aerobním cvičením, kde se zadýcháte.
  • Vyhněte se stresu. Víme, snadno se to řekne. Ale zima a zimní únava jsou tu proto, abychom si odpočinuli a připravili se na produktivnější měsíce. Zkuste to dodržet a víc odpočívat a relaxovat. Stačí poslouchat své tělo a když touží po odpočinku, dopřát mu ho.
  • Zajděte do sauny, na masáž nebo do bazénu. Některé wellness metody prohřívají, jiné uvolňují, některé dokonce obojí. Vyzkoušejte, co na vás funguje nejlépe.
  • Věnujte čas nejbližším, včetně domácích mazlíčků. Dodají vám energii a práce vám pak půjde o to líp.
  • Naučte se něco nového. Stačí drobnosti: vyzkoušejte nový hudební nástroj, naučte se pár cizích slovíček, zacvičte si podle YouTube. Energii vám dodají třeba lekce tai či nebo jógy.

Americano_2 

Kdy a jak pít kávu, aby vás nakopla co nejvíc

Z našeho článku kdy pít kávu během dne už víte, že začít den horkým nápojem je jednoznačně dobrý nápad. Doplní totiž energii hned po ránu. Dál už záleží na vás, kdy vaše energie klesá. U někoho během dopoledne, u většiny z nás spíš odpoledne po obědě.

Každopádně ale platí následující tipy pro pití kávy:

  1. Chcete-li doplnit energii rychle, uvařte si klasické malé espresso a vypijte ho rychle.
  2. Když naopak potřebujete, aby vám energie vydržela dlouho, popíjejte kávu pomalu a uvařte si klidně větší hrnek.
  3. Myslete na to, že kofein v těle zůstává dlouhé hodiny. Po cca 5 hodinách stále dobře účinkuje, v těle ho zůstává zhruba polovina. Po dalších 5 hodinách ubyde další polovina a stále zůstává cca 25 %. Pokud pití kávy v odpoledních hodinách narušuje váš spánek, nabízí se bezkofeinová káva. Na chuti už téměř nic nepoznáte a stále nakopává svou vůní i cennými mikroživinami. 

Jakou přípravu kávy zvolit?

I tohle musíte vyzkoušet. Nám se osvědčila dopoledne překapávaná káva z betch brew. Je kofeinově slabší a můžete si dolévat, kdykoli si vzpomenete. Po obědě už ale často nestačí, protože potřebujeme větší vzpruhu. Chce to prostě něco silnějšího. Zkuste třeba espresso nebo lungo z některé z našich espresso směsí. Nebo speciálně vytvořenou zimní kávu.

#produkty#/espresso-smesi/

Arabica versus robusta

Pokud jdete opravdu po síle, robusta obsahuje 2,2 až 2,7 % kofeinu, což je oproti arabice asi o polovinu méně. Ale jak už to tak bývá, je to něco za něco. Robusta má zemitou a často až hořkou chuť, a to hlavně na dozvuku. Bývá tak součástí směsí s arabikou a samostatně ji téměř koupíte.

arabika_vs_robusta

V naší pražírně ji najdete třeba v silné směsi Fuerte Espresso. Obsahuje jí celých 50 % a zbytek tvoří chuťově rozmanitější arabica.

Co říkají zahraniční zdroje?

Blogeři z různých koutů světa upozorňují na obsah vitaminu B12 a hořčíku v kávě, které v zimě tělo zvlášť ocení. Spojují pití horkých nápojů s podporou imunity a ochranou před chřipkou a jinými respiračními onemocněními. 

Na podzim spotřeba kávy roste

Podle New Ground Coffee magazine roste každoročně světová spotřeba kávy na podzim a v zimě o 12 %. Na léto zase o něco poklesne a tak pořád dokola. Redaktoři to vysvětlují tím, že je pro tělo výhodné pít kávu v zimě a umí si o ni říct.

Pozor ale na nadměrný příjem kofeinu

Ten naopak blokuje schopnost těla řídit svou teplotu. Držte se raději ověřených 3 až 4 šálků kávy běžné velikosti.

Užijte si zimu v teple, zdraví a s dostatkem energie.

Čekanková káva: Kolik má kofeinu, jak chutná a jak ji připravit?

Čekanková káva: Kolik má kofeinu, jak chutná a jak ji připravit?

Cekanka_4

Pražený drcený kořen z čekanky obecné možná znáte jako cikorku. Naše prababičky cikorkovou nebo čekankovou kávu milovaly. Zmínku o ní najdete třeba v knížce o kocourovi Mikešovi od Josefa Lady. Co víme o čekankové kávě dnes a proč se znovu vrací do kurzu?

Kde se vzala, tu se vzala: káva z cikorky

Už od konce 17. století si naši předci připravovali cikorkovou kávu, tedy odvar z praženého drceného kořenu čekanky obecné, latinsky Cichorium intibus. Barvou a vůní se blíží pravé kávě, ale téměř neobsahuje kofein. Hodí se tak i pro děti, těhotné a kojící ženy.

Modře kvetoucí rostlinku pěstovali už staří Egypťané před cca 5 000 lety. V Evropě jako první vařili čekankovou kávu Holanďané a Belgičané. Zmínky o tom pocházejí už z roku 1680. Postup pak ještě zdokonalili Angličané. Naši čeští předci postupovali podle vlastní technologie výroby, známé cca od roku 1887. Tuto náhražku kávy ocenili hlavně v době krizí, třeba během světových válek.

Cekanka_2

Nulový obsah kofeinu

Jelikož se nevyrábí z kávových zrn, neobsahuje žádný kofein. Strčí tak do kapsy i bezkofeinovou kávu, která stopové množství obsahuje. Přísně ho ale hlídají tuzemské předpisy.

Hodí se tak i pro ty, kdo:

  • Špatně tráví kofein.
  • Mají po kávě problém s pozorností nebo usínáním.
  • Nechtějí do těla žádný kofein, třeba z důvodu těhotenství nebo kojení.

#produkty#/bezkofeinova-kava/

Čekanková káva a její léčivé účinky

Už po staletí lidé znají léčivé účinky čekanky. Podporuje trávení i chuť k jídlu. Proto existuje také velké množství receptů s čekankou. Zdravá je i káva nebo čaj z čekanky. Cekanka_1

  • Podporuje chuť k jídlu.
  • Zlepšuje trávení.
  • Svědčí játrům a trávicímu systému.
  • Dodává vlákninu, která hodně lidem ve stravě chybí. Pomáhá tak třeba v boji se zácpou.
  • Se zácpou pomáhá i polysacharid inulin. Podporuje normální hladinu krevního cukru a dobře se osvědčuje i při zánětech močových cest.

Pozor na žlučové kameny

Pokud jimi trpíte, hořké složky z čekanky by vás mohly dráždit. Odvar sice podporuje vylučování žluče a žaludečních šťáv, ale v případě už zjištěných kamenů ve žlučových cestách si není radno zahrávat.

Kávomil Cornelis radí....

Ve Francii přidávají někteří milovníci kávy čekanku do opravdové kávy v kombinaci s mlékem. Podle mnoha totiž čekanka dodává chuťovému projevu mléčných kávových nápojů na lahodnosti. Sám jsem to ale nezkoušel, káva mi chutná dost tak jak je.      

Chuť čekankové kávy? Vyzkoušejte sami

Záleží, jak moc náročný milovník kávy jste. Někdo říká, že chuť je podobná. Opravdový znalec pozná citelný rozdíl. Určitě ale stojí čekanková káva za vyzkoušení. 

Chuť výrobci cikorkových směsí vylepšují třeba o:

  • pražený ječmen
  • ječný slad
  • žito
  • cukrovou řepu
  • sušené fíky
  • sušené hrušky

Sušení a zpracování kořenů z čekanky není jen tak

Čekanky rostou i u nás a poznáte je na první pohled podle světle modré, fialkové barvy květů. Ty uvidíte od července do října. Sklizeň pak přichází v průběhu podzimu. Kořeny je potřeba opatrně vyjmout, zbavit hlíny a důkladně omýt. 

Cekanka_3

Pak nastává fáze sušení, které vyžaduje vyšší teplotu nad 220 °C. Jen tak získá sušený kořen konzistenci vhodnou na výrobu přírodní instantní kávy. Před zpracováním si vždy čerstvě namelte tolik kořene, kolik potřebujete. Nebo si pořiďte už hotový základ.

Tipy na přípravu čekankové kávy

  1. Nasypte 2 lžičky prášku buď rovnou do šálku, nebo do kávového filtru.
  2. Přelijte cca 150 ml horké vody. Ne však vroucí. Zbytečně byste zničili cenné látky a zhoršili chuť i vůni nápoje.
  3. Doplňte dle chuti mlékem, cukrem nebo jakýmkoli jiným sladidlem.

 Hodí se i k přípravě ve french pressu.

Kde čekankovou kávu koupit

V jakékoli zdravé výživě nebo e-shopech s jídlem. Prodávají se různé instantní verze čekankové kávy, třeba s přidaným kolagenem. Nejznámější je u nás asi rostlinná směs Caro nebo starší Melta.

Tak dobrou chuť!