Novinky

Pravá turecká káva a český turek: Kvalitní příprava není sci-fi

Pravá turecká káva a český turek: Kvalitní příprava není sci-fi

Dzezva_2

Turek nebo trochu hanlivě lógrovka z českých kuchyní nezmizela ani pádem minulého režimu. I dnes často hosté na návštěvách pohrdnou třeba filtrovanou kávou a dají přednost turkovi. Důvod je jasný: tradice, jistota a vzpomínka na staré dobré časy.

Co je turecká káva: Podle Čechů i zbytku světa

Češi turka vnímají jako rychle připravený nápoj, kdy zalijí cca 2 kávové lžičky jemně namleté kávy horkou vodou. V arabském originále jde ale o silnou vydatnou kávu vařenou přímo na ohni ve speciálních konvičkách zvaných džezva (cezve) nebo ibrk, briki nebo rakwa. 

Silnou nezaměnitelnou chuť a aroma turecké kávě dodává právě tato měděná pocínovaná konvička tvaru hrušky. 

Dzezva_1

Pozor: Pravá turecká káva se vždy podává s pěnou a před konzumací se už nemíchá. Turci milují kávu hodně slazenou. Dokonce až tak, že mnohým připomíná Salko. Mléko jako takové se ale při podávání nepoužívá.

O původu pravé turecké kávy

V 16. století přivezli obchodníci ze Sýrie do Turecka první kávová zrna. Káva nadchla členy náboženské obce, politiky i běžné lidi. Jejich kahve, naše káva, v překladu znamená omamný nápoj. Ten místní pili ve speciálních, k tomu určených místnostech. 

Dovoz kávy byl dokonce na čas zakázán, protože se Turci báli, že při pití tohoto omamného nápoje lidé spunktují převrat nebo jinou aktivitu ohrožující vládu.

Říká se také, že se káva stala součástí zásnubních rituálů: Pokud potenciální nevěsta uvařila ženichovi sladkou kávu, vypadalo to se svatbou nadějně. Pokud ale chutnal nápoj spíše slaně, neviděla společnou budoucnost příliš valně. Jinde se zase říká, že neschopnost připravit druhé polovičce pravou tureckou kávu patřičné chuti bylo právoplatným důvodem rozvodu.

Příběh českého Turka začíná v 18. století

V roce 1554 v Istanbulu vznikla první oficiální kavárna. Věhlas „omamného nápoje“ se rychle rozšířil až k nám do Evropy. První zmínky o pražském podnikateli s kávou pocházejí z roku 1710. Šlo o Jiřího Deodata, v dobových zdrojích zvaného Georgius Hatalah z Damašku.

Dzezva

Prameny mu přisuzují post zakladatele českých kaváren i autorství českého Turka. Toho vařil v bytě v Karlově ulici a tak, že zalil mletou kávu horkou vodou. Protože šlo o počeštělý recept z arabských zemí, začalo se mu říkat český Turek. Jiří ho prodával rovnou na ulici, stejně jako Turci. 

Výhody českého turka

  • Je rychle hotový.
  • Hezky voní.
  • Na přípravu nepotřebujete žádné speciální vybavení.

Nevýhody turka

  • Zalitím kávy vařící vodou dochází ke znehodnocení cenných živin, aromatu i chuti.
  • Lógr na dně hrnku komplikuje pohodové pití a trochu kazí celý zážitek z kávy.
  • Mletá káva při delším skladování ztrácí svou kvalitu.
  • Existují daleko lepší metody přípravy kávy, které při podobné náročnosti vytáhnou z kávy více z chuti i vůně: například filtrované kávy nebo moka konvičky.

Kávomil Cornelis radí....

Turecká káva nemá v Česku úplně dobrou pověst. Není to ale jen a pouze nesprávnou přípravou, stojí za tím z velké míry hlavně (ne)kvalita kávy která se na českého turka často používá. Z nekvalitních zrn totiž dobrou kávu neuděláte.   

Příprava pravé turecké kávy 

V džezvě:

  1. Kávu namelte nebo si nechte namlít na jemno. Konzistence by měla připomínat třeba hladkou mouku.
  2. Vařte nápoj v konvičce s vodou, případně i cukrem nebo kořením (kardamom, ambra..).
  3. Až začne pěnit, snižte plamen a pěnu lžičkou přeneste do šálku. Dál vařte.
  4. Když káva znovu projde varem, lijte ji opatrně do šálku, abyste nezničili pěnu.
  5. Nefiltrujte. Kávu přelijte do hrnečku a lógr nechte usadit na dně. 
  6. Podávejte v malých šálcích, ideálně bez mléka či smetany. Přidejte také skleničku vody, které by se host měl napít jako první.

Dzezva_3

Bez džezvy, český turek:

  1. Do šálku nasypte cca 7 g mleté kávy.
  2. Postupně zalévejte připravenou vroucí vodou, kterou necháte chvilku odstát.
  3. Nalévání provádějte krouživým pohybem.
  4. Zhruba ve třetině šálku krátce zastavte a lijte dál.
  5. Ještě jednou pokračujte v zastavení a dolití. Dosáhnete tak plné chuti.

Nejčastější chyby při přípravě českého turka

  • Základní chybu už jste v článku možná objevili: Je jí delší skladování už namleté kávy. 
  • Pozor také na zalití kávy rovnou vroucí vodou. Zbytečně se ochuzujete o chuť i živiny v kávě. Nechte uvařenou vodu chvilku odstát, aby při zalití měla teplotu cca 96 °C.
  • Nenechávejte kávu louhovat příliš dlouho na dně. Držte čas mezi 2 a 4 minutami. Pak ji sceďte. Chráníte tak svůj žaludek i nervy, které příliš silná káva zbytečně dráždí.

#produkty#/kava-na-turka/

Káva Turkído: Pravý i český turek v plné chuti i síle

Protože ani my sami neodmítneme poctivého turka, rozhodli jsme se pro vás připravit základ na toho nejlepšího široko daleko: Turkído v mleté i zrnkové podobě. Obsahuje půl na půl arabiku a robustu. V silné chuti ucítíte podtóny oříšků a čokolády. A kdyby se vám přece jen nechtělo vařit „lógrovku“, skvěle se hodí i do moka konvičky, na french press i jakýkoli filtr.

Tradiční chuť a vůně pohladí po duši: Doma i při obchodním jednání.

Pití kávy v zimě: Zimní únava vás nezastaví

Pití kávy v zimě: Zimní únava vás nezastaví

Kava_v_zime

Ne nadarmo vypijí nejvíc kávy na světě Finové. Jejich průměrné 4 šálky denně dělají v ročním souhrnu úctyhodnou spotřebu 26 kilogramů kávy na hlavu. Důvod už asi tušíte: Téměř celoroční zima a snaha se s ní popasovat co nejvíc produktivně.

Finové a Norové: Největší spotřebitelé kávy na světě

Zmíněné 4 kávy představují průměrnou spotřebu na jednoho Fina. Ve skutečnosti ti, kdo kávě holdují, denně vypijí klidně 8 až 9 šálků. Největší borci dokonce až 30 šálků. 

Povinné kávové přestávky tu mají 2× denně. Není se čemu divit, protože teploty tu klesají až k mínus 40 stupňům Celsia, světla je málo a večer nastává velmi brzy. Horké nápoje jsou tak k ohřátí a probuzení skoro nutností.

Nic se nemá přehánět

Z našeho článku káva a pracovní výkon už víte, že tito náruživí milovníci kávy překračují denní doporučenou dávku kofeinu. V těle tak roste tolerance a abyste cítili účinky, potřebujete vypít víc a víc kávy.

Kávomil Cornelis radí....

Co se spotřeby kávy týče, řadím se taky spíš mezi seveřany. A to nemusí být ani zima. Nicméně 30 šálků kávy denně by bylo moc už i na mě.

Když nad tím ale teď tak přemýšlím, neměli bychom jako pražírna zvážit expanzi do Finska? Aspoň přes zimu.      

Proč pít v zimě kávu

I v našich zeměpisných šířkách klesají teploty pod nulu, den je krátký a tma naopak dlouhá. Slunce ani ve dne skoro nevychází a když už, tak moc nehřeje.

Důvodů, proč se ohřát zevnitř, je hned několik:

  1. Získáte potřebnou energii ve dnech, kdy je slunečního svitu pomálu a pocitově tma skoro celý den.
  2. Podpoříte játra, namáhaná střídáním teploty a blízkou změnou počasí na jarní. Proto také tolik lidí drží různé jarní detoxy a jiné očisty, které ale lékaři moc rádi nevidí.
  3. Zlepšíte svou krátkodobou paměť, která při chmurném počasí leniví. Zrychlí se i vaše postřehy.
  4. Prohřátím zevnitř se budete cítit méně unavení a bude se vám lépe pracovat.
  5. Káva svědčí i náladě, kterou podpoříte už jen vůní čerstvého nápoje.

espresso_lungo

Další možnosti, jak bojovat proti zimní únavě

Ptáte se dál, co proti zimní únavě? Možností je několik a každý si musí vyzkoušet, co mu funguje nejlépe. 

Nabízí se třeba:

  • Pravidelně krátce a intenzivně větrat. Okysličíte tak vzduch i své tělo.
  • Každých zhruba 30 minut se zvednout a protáhnout. Vystřídat to můžete i s krátkým aerobním cvičením, kde se zadýcháte.
  • Vyhněte se stresu. Víme, snadno se to řekne. Ale zima a zimní únava jsou tu proto, abychom si odpočinuli a připravili se na produktivnější měsíce. Zkuste to dodržet a víc odpočívat a relaxovat. Stačí poslouchat své tělo a když touží po odpočinku, dopřát mu ho.
  • Zajděte do sauny, na masáž nebo do bazénu. Některé wellness metody prohřívají, jiné uvolňují, některé dokonce obojí. Vyzkoušejte, co na vás funguje nejlépe.
  • Věnujte čas nejbližším, včetně domácích mazlíčků. Dodají vám energii a práce vám pak půjde o to líp.
  • Naučte se něco nového. Stačí drobnosti: vyzkoušejte nový hudební nástroj, naučte se pár cizích slovíček, zacvičte si podle YouTube. Energii vám dodají třeba lekce tai či nebo jógy.

Americano_2 

Kdy a jak pít kávu, aby vás nakopla co nejvíc

Z našeho článku kdy pít kávu během dne už víte, že začít den horkým nápojem je jednoznačně dobrý nápad. Doplní totiž energii hned po ránu. Dál už záleží na vás, kdy vaše energie klesá. U někoho během dopoledne, u většiny z nás spíš odpoledne po obědě.

Každopádně ale platí následující tipy pro pití kávy:

  1. Chcete-li doplnit energii rychle, uvařte si klasické malé espresso a vypijte ho rychle.
  2. Když naopak potřebujete, aby vám energie vydržela dlouho, popíjejte kávu pomalu a uvařte si klidně větší hrnek.
  3. Myslete na to, že kofein v těle zůstává dlouhé hodiny. Po cca 5 hodinách stále dobře účinkuje, v těle ho zůstává zhruba polovina. Po dalších 5 hodinách ubyde další polovina a stále zůstává cca 25 %. Pokud pití kávy v odpoledních hodinách narušuje váš spánek, nabízí se bezkofeinová káva. Na chuti už téměř nic nepoznáte a stále nakopává svou vůní i cennými mikroživinami. 

Jakou přípravu kávy zvolit?

I tohle musíte vyzkoušet. Nám se osvědčila dopoledne překapávaná káva z betch brew. Je kofeinově slabší a můžete si dolévat, kdykoli si vzpomenete. Po obědě už ale často nestačí, protože potřebujeme větší vzpruhu. Chce to prostě něco silnějšího. Zkuste třeba espresso nebo lungo z některé z našich espresso směsí. Nebo speciálně vytvořenou zimní kávu.

#produkty#/espresso-smesi/

Arabica versus robusta

Pokud jdete opravdu po síle, robusta obsahuje 2,2 až 2,7 % kofeinu, což je oproti arabice asi o polovinu méně. Ale jak už to tak bývá, je to něco za něco. Robusta má zemitou a často až hořkou chuť, a to hlavně na dozvuku. Bývá tak součástí směsí s arabikou a samostatně ji téměř koupíte.

arabika_vs_robusta

V naší pražírně ji najdete třeba v silné směsi Fuerte Espresso. Obsahuje jí celých 50 % a zbytek tvoří chuťově rozmanitější arabica.

Co říkají zahraniční zdroje?

Blogeři z různých koutů světa upozorňují na obsah vitaminu B12 a hořčíku v kávě, které v zimě tělo zvlášť ocení. Spojují pití horkých nápojů s podporou imunity a ochranou před chřipkou a jinými respiračními onemocněními. 

Na podzim spotřeba kávy roste

Podle New Ground Coffee magazine roste každoročně světová spotřeba kávy na podzim a v zimě o 12 %. Na léto zase o něco poklesne a tak pořád dokola. Redaktoři to vysvětlují tím, že je pro tělo výhodné pít kávu v zimě a umí si o ni říct.

Pozor ale na nadměrný příjem kofeinu

Ten naopak blokuje schopnost těla řídit svou teplotu. Držte se raději ověřených 3 až 4 šálků kávy běžné velikosti.

Užijte si zimu v teple, zdraví a s dostatkem energie.

Čekanková káva: Kolik má kofeinu, jak chutná a jak ji připravit?

Čekanková káva: Kolik má kofeinu, jak chutná a jak ji připravit?

Cekanka_4

Pražený drcený kořen z čekanky obecné možná znáte jako cikorku. Naše prababičky cikorkovou nebo čekankovou kávu milovaly. Zmínku o ní najdete třeba v knížce o kocourovi Mikešovi od Josefa Lady. Co víme o čekankové kávě dnes a proč se znovu vrací do kurzu?

Kde se vzala, tu se vzala: káva z cikorky

Už od konce 17. století si naši předci připravovali cikorkovou kávu, tedy odvar z praženého drceného kořenu čekanky obecné, latinsky Cichorium intibus. Barvou a vůní se blíží pravé kávě, ale téměř neobsahuje kofein. Hodí se tak i pro děti, těhotné a kojící ženy.

Modře kvetoucí rostlinku pěstovali už staří Egypťané před cca 5 000 lety. V Evropě jako první vařili čekankovou kávu Holanďané a Belgičané. Zmínky o tom pocházejí už z roku 1680. Postup pak ještě zdokonalili Angličané. Naši čeští předci postupovali podle vlastní technologie výroby, známé cca od roku 1887. Tuto náhražku kávy ocenili hlavně v době krizí, třeba během světových válek.

Cekanka_2

Nulový obsah kofeinu

Jelikož se nevyrábí z kávových zrn, neobsahuje žádný kofein. Strčí tak do kapsy i bezkofeinovou kávu, která stopové množství obsahuje. Přísně ho ale hlídají tuzemské předpisy.

Hodí se tak i pro ty, kdo:

  • Špatně tráví kofein.
  • Mají po kávě problém s pozorností nebo usínáním.
  • Nechtějí do těla žádný kofein, třeba z důvodu těhotenství nebo kojení.

#produkty#/bezkofeinova-kava/

Čekanková káva a její léčivé účinky

Už po staletí lidé znají léčivé účinky čekanky. Podporuje trávení i chuť k jídlu. Proto existuje také velké množství receptů s čekankou. Zdravá je i káva nebo čaj z čekanky. Cekanka_1

  • Podporuje chuť k jídlu.
  • Zlepšuje trávení.
  • Svědčí játrům a trávicímu systému.
  • Dodává vlákninu, která hodně lidem ve stravě chybí. Pomáhá tak třeba v boji se zácpou.
  • Se zácpou pomáhá i polysacharid inulin. Podporuje normální hladinu krevního cukru a dobře se osvědčuje i při zánětech močových cest.

Pozor na žlučové kameny

Pokud jimi trpíte, hořké složky z čekanky by vás mohly dráždit. Odvar sice podporuje vylučování žluče a žaludečních šťáv, ale v případě už zjištěných kamenů ve žlučových cestách si není radno zahrávat.

Kávomil Cornelis radí....

Ve Francii přidávají někteří milovníci kávy čekanku do opravdové kávy v kombinaci s mlékem. Podle mnoha totiž čekanka dodává chuťovému projevu mléčných kávových nápojů na lahodnosti. Sám jsem to ale nezkoušel, káva mi chutná dost tak jak je.      

Chuť čekankové kávy? Vyzkoušejte sami

Záleží, jak moc náročný milovník kávy jste. Někdo říká, že chuť je podobná. Opravdový znalec pozná citelný rozdíl. Určitě ale stojí čekanková káva za vyzkoušení. 

Chuť výrobci cikorkových směsí vylepšují třeba o:

  • pražený ječmen
  • ječný slad
  • žito
  • cukrovou řepu
  • sušené fíky
  • sušené hrušky

Sušení a zpracování kořenů z čekanky není jen tak

Čekanky rostou i u nás a poznáte je na první pohled podle světle modré, fialkové barvy květů. Ty uvidíte od července do října. Sklizeň pak přichází v průběhu podzimu. Kořeny je potřeba opatrně vyjmout, zbavit hlíny a důkladně omýt. 

Cekanka_3

Pak nastává fáze sušení, které vyžaduje vyšší teplotu nad 220 °C. Jen tak získá sušený kořen konzistenci vhodnou na výrobu přírodní instantní kávy. Před zpracováním si vždy čerstvě namelte tolik kořene, kolik potřebujete. Nebo si pořiďte už hotový základ.

Tipy na přípravu čekankové kávy

  1. Nasypte 2 lžičky prášku buď rovnou do šálku, nebo do kávového filtru.
  2. Přelijte cca 150 ml horké vody. Ne však vroucí. Zbytečně byste zničili cenné látky a zhoršili chuť i vůni nápoje.
  3. Doplňte dle chuti mlékem, cukrem nebo jakýmkoli jiným sladidlem.

 Hodí se i k přípravě ve french pressu.

Kde čekankovou kávu koupit

V jakékoli zdravé výživě nebo e-shopech s jídlem. Prodávají se různé instantní verze čekankové kávy, třeba s přidaným kolagenem. Nejznámější je u nás asi rostlinná směs Caro nebo starší Melta.

Tak dobrou chuť!